Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Wojciech Romański: Drodzy kierowcy, cierpliwości

Archiwum
Kilka dni temu nieomal z wypiekami na twarzy œledziłem na Facebooku relację znajomego, który usiłował wyjechać z Zakopanego.

To nigdy nie było łatwe, zwłaszcza w momencie bardziej masowych powrotów, ale teraz, kiedy ruszyła wielka przebudowa skrzyżowania w Poroninie, trwa też budowa dalszych odcinków trasy S7, stało się to jeszcze trudniejsze i wymagajšce nadludzkiej cierpliwoœci. Po kilku godzinach coraz bardziej zdesperowanych opisów sfrustrowanego kierowcy pomyœlałem, że w gruncie rzeczy mógł to objechać przez Słowację, bo przecież trzeba sobie jakoœ poradzić. Bo na wielu drogach łatwo teraz nie jest, nie doœć, że budowy i remonty, to jeszcze i ruch wzmożony, bo Polacy wędrujš po kraju – przecież mamy wakacje. A w przypadku niektórych popularnych kierunków będzie jeszcze gorzej – niech no zacznie się przebudowa gierkówki na autostradę, która pobiegnie dotychczasowym œladem jednej z najbardziej obcišżonych dróg w Polsce.

Oczywiœcie trudno nie zrozumieć narzekania tych, którzy grzęznš w kilometrowych zatorach, tracšc cenny czas urlopu lub też nerwowo przekładajš zaplanowane spotkania, bo nie sš w stanie dotrzeć na czas. Ale – powiedzmy sobie szczerze – przynajmniej się dzieje.

Utrudnień nie da się uniknšć, choć można próbować zmniejszać ich ucišżliwoœć. GDDKiA powinna baczniej przyglšdać się proponowanej przez wykonawców tzw. zastępczej organizacji ruchu i dbać o to, by była ona wygodna nie tylko dla wykonawców, kontrolować terminy kontraktowe, nie dopuszczać do nieuzasadnionego przedłużania prac. A także – w szczególnie ucišżliwych przypadkach – proponować trasy alternatywne.

Bo drogi, nawet najbardziej podrzędnej, nie da się rozwinšć z rolki i gotowe. Kiedy ów kolega grzšzł pod Tatrami, ja jechałem do Wrocławia. Kiedyœ klšłem tę trasę, dziœ jej przejazd z Warszawy zajmuje prawie trzy godziny. Dlatego myœlę, że mimo wszystko gorzej już było. Nawet jeœli przed nami wcišż stoi sznur samochodów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL