Premier Słowacji Robert Fico postrzelony po posiedzeniu rządu

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miasteczku Handlová. Zabrano go do szpitala - informują słowackie media. Premier miał kilka ran, w tym - ranę brzucha. Fico był operowany.

Aktualizacja: 15.05.2024 23:33 Publikacja: 15.05.2024 15:17

Robert Fico

Robert Fico

Foto: AFP

Strzały padły przed Domem Kultury, w którym odbywało się posiedzenie rządu. Robert Fico został postrzelony, gdy wyszedł z budynku.

Handlova znajduje się ok. 190 km na północny-wschód od Bratysławy. Rząd obradował tam w ramach serii wyjazdowych posiedzeń, które odbywa w różnych częściach Słowacji od momentu, gdy Fico wrócił do władzy jesienią 2023 roku.

W stronę premiera Słowacji Roberta Fico padły cztery strzały, został trafiony w brzuch

Dziennikarz dziennika "Denník N" Daniel Vražda relacjonuje, że słyszał kilka strzałów.

Czytaj więcej

Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu

Według relacji po strzałach premier padł na ziemię, po czym podnieśli go ochroniarze i umieścili w samochodzie, którym zawieziono go do miejscowego szpitala. Potem, helikopterem, Fico został przewieziony do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

Według świadków Fico znalazł się w tłumie i witał się z ludźmi, kiedy padły strzały. Agencja Reutera, cytuje słowackie media, które podają, że w stronę premiera Słowacji padło pięć strzałów, z czego co najmniej jeden był celny. Fico został trafiony w brzuch.

Napastnik został zatrzymany przez policję. Służby podały, że jest to 71-letni pisarz i poeta Juraj Cintula. Był także jednym z twórców komitetu „Przeciw przemocy”. Pracował jako ochroniarz, miał pozwolenie na broń. Napastnik stwierdził, że postrzelił premiera Słowacji Roberta Fico, ponieważ "nie zgadza się z polityką jego rządu".

Czytaj więcej

Wiadomo, kto strzelał do premiera Słowacji. To twórca komitetu „Przeciw przemocy”

 "Denník N" cytuje świadków, którzy byli blisko premiera w momencie, gdy padły strzały. - Miałem właśnie podać mu rękę - mówi starszy mężczyzna. - Gdy padły strzały, niemal ogłuchłam — dodaje kobieta, która mówi, że "słyszała trzy lub cztery strzały".

Pozostałym członkom rządu nic się nie stało.

Słowacki „Denník N” pisze, że w parlamencie Słowacji panuje obecnie nerwowa atmosfera. Richard Glück z partii Fico, SMER, miał wbiec do parlamentu krzycząc na opozycyjnych posłów, że postrzelenie Roberta Fico to ich wina. Jozef Prochko, parlamentarzysta opozycji krzyczał na Glücka, by ten "zachowywał się właściwie" jako osoba publiczna - relacjonuje dziennik.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Zamach na Roberta Ficę. Upiorna symbolika po zabójstwie Jána Kuciaka

Kończąca kadencję prezydent Słowacji, Zuzana Čaputová, napisała w serwisie X o "szoku z powodu brutalnego (...) ataku na premiera Słowacji", który "potępiła w najmocniejszy sposób". "Życzę mu dużo siły w tym krytycznym momencie i szybkiego wyzdrowienia. Moje myśli są z jego rodziną i bliskimi".

„Szokujące wiadomości ze Słowacji. Robert, moje myśli są z tobą w tym bardzo trudnym momencie” - napisał Donald Tusk w serwisie X.

- Przemoc nie może być tolerowana — skomentował doniesienia ze Słowacji premier Czech, Petr Fiala. Fiala dodał, że informacje ze Słowacji są „szokujące” i życzył Fico szybkiego powrotu do zdrowia.

- Dotarły do mnie te straszne wiadomości, że Robert Fico, premier Słowacji, został postrzelony. Uważam to za coś całkowicie nieakceptowalnego. To kulminacja atmosfery, która panuje obecnie na Słowacji i prawdopodobnie w całej Europie. To nie tylko oznaka nienawiści wobec ludzkiego życia, ale też atak na samo państwo słowackie — powiedział  Maroš Žilinka, prokurator generalny Słowacji, który w środę przebywa z wizytą w Polsce.

Czytaj więcej

Słowacja po zamachu na premiera. „To wasza wina!”

– Trudno w naturalny sposób nie wiązać tego zdarzenia z ostatnimi napięciami i ostrzeżeniami zachodnich wywiadów o możliwych działaniach zewnętrznych wschodnich służb na teatrze europejskim — powiedział z kolei na antenie TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Do sprawy odniósł się także premier Donald Tusk podczas spotkania z bohaterami spod Monte Cassino. – Polska, Europa, świat znalazły się dziś na rozdrożu – powiedział. – Wszystko wskazuje na to, że potrzebujemy pełnej mobilizacji, patriotyzmu, pełnej odpowiedzialności za ojczyznę – dodał.

Robert Fico w 2023 roku został po raz czwarty premierem Słowacji

Robert Fico jest premierem Słowacji od wyborów z jesieni 2023 roku. Wcześniej zajmował stanowisko premiera w latach 2006-2010, 2012-2018 (stał wtedy na czele dwóch rządów).

Fico doszedł do władzy na Słowacji sprzeciwiając się m.in. dalszemu wsparciu wojskowemu dla Ukrainy. W polityce międzynarodowej postrzegany jest jako bliski sojusznik Viktor Orbána.

Fico i jego ugrupowanie SMER uważane jest za partię populistyczną i nacjonalistyczną. Nominalnie jest partią lewicową (socjaldemokratyczną). Fico uważany jest za politycznego oportunistę, który dostosowuje poglądy do nastrojów opinii publicznej.

Strzały padły przed Domem Kultury, w którym odbywało się posiedzenie rządu. Robert Fico został postrzelony, gdy wyszedł z budynku.

Handlova znajduje się ok. 190 km na północny-wschód od Bratysławy. Rząd obradował tam w ramach serii wyjazdowych posiedzeń, które odbywa w różnych częściach Słowacji od momentu, gdy Fico wrócił do władzy jesienią 2023 roku.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump gotów iść do więzienia. Ale ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Historyczne wybory w Meksyku: Prezydentem kraju będzie kobieta
Polityka
UE marginalizuje Viktora Orbána. Fidesz obawia się o wynik wyborczy
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Czy można połączyć miłość do przyrody ze sprzeciwem wobec aborcji
Polityka
Łukaszenko zostanie aresztowany? „Mongolia powinna podjąć odpowiednie środki”
Polityka
Die Welt: Miliardy dla Polski. UE stosuje podwójne kryteria