Bidzina Iwaniszwili (w środku), oligarcha, który był premierem Gruzji w latach 2012–2013, a obecnie Gospodarka

Gruzja. Kraj w pajęczej sieci oligarchy związanego z Moskwą

Wielkie protesty w Tbilisi przeciwko ustawie o „obcych agentach” to konsekwencja trwającego ponad dekadę psucia standardów rządzenia państwem przez Bidzinę Iwaniszwilego, biznesowego potentata, który mocno zbliżył Gruzję do rosyjskiej orbity wpływów.

Dane gospodarcze

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Dystans ekonomiczny pomiędzy USA a UE będzie rósł

Według wyliczeń analityków Bloomberg Economics, potencjalny unijny PKB może być w 2050 r. aż o 40 proc. niższy od amerykańskiego. To skutek m.in. europejskich problemów z produktywnością i konkurencyjnością.

Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Trzeci z rzędu spadek zamówień w przemyśle, eksport wzrósł, ale nie na długo, a wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale pozostał niewielki.

Ukraina kupi broń za rosyjskie pieniądze. Jest zgoda w Unii Europejskiej

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzgodniły, że 90 proc. dostanie Ukraina na zakupy broni. Będzie to około 3-4 mld euro rocznie. Pierwsze wypłaty możliwe są w lipcu.

Indie chcą wyprzedzić Niemcy i Japonię. Mocarstwo niepewnych statystyk

Wizja premiera Modiego jest prosta: za niespełna ćwierć wieku Indie mają znaleźć się w gronie państw rozwiniętych. Ba, nawet na ich czele. Rynki powątpiewają, ale wyborcy zdają się w ten wielki skok wierzyć.

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Miejsce Polski bez zmian

Polska znalazła się na 27. miejscu (18. w UE) na 38 badanych gospodarek, uzyskując 68,6 pkt. w IV edycji Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN), opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute (WEI). Miejsca na podium zajmują Irlandia (190,7 pkt.), Szwajcaria (134,0 pkt.) oraz Norwegia (116,4 pkt.), która w tym roku wyprzedziła Stany Zjednoczone (109,6 pkt.).

OECD: lekka poprawa prognozy dla Europy i świata

Organizacja poprawiła swą prognozę z 0,6 do 0,7 proc. PKB. W skali świata dojdzie do poprawy o 3,1 proc., a nie o 2,9 proc., jak zakładała w lutym. Siłą napędową będą nadal USA.

Europa mniej atrakcyjna w 2023 r. dla inwestycji zagranicznych

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w Europie zmalały o 4 proc. wobec poprzedniego roku, obecnie są mniejsze o 11 proc. od stanu sprzed pandemii — wynika z dorocznego Przeglądu Atrakcyjności Europejskiej 2024 firmy doradczej EY.

Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?

Państwo Środka nadal zalewa globalne rynki swoimi towarami. Prowadzi to do wzrostu napięć w relacjach z USA i Unią Europejską.

Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?

Rząd przyjął we wtorek wieloletni plan finansowy do 2027 r. Jednak zasadnicze plany, jak usunąć narosłe w kasie państwa problemy po rządzie PiS, poznamy dopiero jesienią.

Rząd chce zmian w KPO. Bruksela się na to zgodzi?

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będą dopłaty do elektryków. Więcej pieniędzy dostaną m.in. szpitale i rolnicy.

Agencja S&P Global krytycznie o polityce finansowej Węgier

Decyzja rządu Węgier o odroczeniu inwestycji za 1,85 mld dolarów świadczy, że zależy mu na opanowaniu nierównowagi fiskalnej — uznała agencja ratingowa S&P Global i dodała, że rząd będzie musiał przedstawić solidny harmonogram konsolidacji finansów, aby ona mogła oprzeć na nim swe średnioterminowe założenia dotyczące oceny.

20 lat Polski w Unii Europejskiej – i co dalej? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”

Najwyższy czas, aby polscy decydenci przedstawili swoje propozycje reform Unii, zwłaszcza jednolitego rynku, i budowali dla nich poparcie. Polska obecność w UE nie może polegać na biernym entuzjazmie albo biernej niechęci do Unii i koncentrowaniu się na konsumpcji funduszy pomocowych.

Niemcy zaskoczeni cenami pieczywa. Drożeje szokująco szybko

Niemcy muszą dziś sięgać coraz głębiej do kieszeni by kupić pieczywo. Szczególnie wzrosły ceny chleba i bułek. Analitycy pocieszają, że to już prawdopodobnie koniec gwałtownych wzrostów cen.

MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu

Jeszcze w tym roku dziura w kasie państwa ma być tak samo wysoka jak w 2023 r. sięgając 5,1 proc. PKB. Ale od przyszłego roku deficyt sektora ma już wyraźnie spadać o średnio ok. 0,6 pkt. proc. – wynika planu finansowego państwa przyjętego przez rząd.

Jest rewizja KPO. Podatku od pojazdów spalinowych nie będzie

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej koleżanka z rządu Paulina Hennig- Kloska przekazała zaś, że jeden z punktów realizacji KPO, a więc podatek do aut spalinowych został uchylony na co miała zgodzić się Komisja Europejska.

Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu

PKB strefy euro powiększył się w pierwszym kwartale o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, po zerowym wzroście w końcówce 2023 r. Średnio oczekiwano zwyżki o 0,2 proc.

Jest nowy bilans obecności Polski w UE. Jesteśmy na dużym plusie

175 mld euro na czysto zyskała Polska dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. To pieniądze z funduszy spójności, Krajowego Planu Odbudowy i wspólnej polityki rolnej.

Lepsza codzienność: Polacy uważają, że UE zmienia ich życie osobiste

Połowa Polaków uważa, że UE zmienia ich życie osobiste pozytywnie, a co czwarty, że równoważy zyski i straty.