Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków

W 2023 r. służby wnioskowały o kontrolę operacyjną wobec 5973 osób, sądy odmówiły w przypadku 22 ludzi - poinformował w Sejmie prokurator generalny Adam Bodnar, minister sprawiedliwości. - Uznałem, że w interesie publicznym jest przedstawienie także statystyk dotyczących stosowania oprogramowania, które popularnie zwane jest Pegasus - mówił.

Aktualizacja: 24.04.2024 17:28 Publikacja: 24.04.2024 15:49

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informacje o wykorzy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informacje o wykorzystywaniu systemu Pegasus

Foto: PAP/Marcin Obara

W środę jednym z punktów harmonogramu posiedzenia Sejmu jest informacja prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polskiej o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 r.

Minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, prokurator generalny Adam Bodnar wszedł na mównicę po godz. 15:00. W dyskusji przewidziano dziesięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i pięciominutowe - w imieniu koła.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa

Jak służby korzystały z kontroli operacyjnej? Informacja Adama Bodnara w Sejmie

- Prokurator generalny przedstawia Sejmowi i Senatowi jawną, roczną informację o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej, ze wskazaniem liczby osób, co do których sąd zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną, sąd odmówił zarządzenia kontroli bądź też wniosek o kontrolę operacyjną nie uzyskał zgody prokuratora. Obowiązek ten obejmuje także wyszczególnienie liczby osób w poszczególnych kategoriach, co do których o kontrolę operacyjną wnioskował właściwy organ - wyjaśnił minister.

Bodnar zaznaczył, że odpowiednie sprawozdanie przedstawił marszałkom Sejmu i Senatu, Szymonowi Hołowni i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej 15 kwietnia.

Najwięcej wniosków skierowanych zostało przez policję - 5233 osoby, z czego sądy odmówiły zarządzenia kontroli operacyjnej wobec 12 osób

Adam Bodnar

- Uznałem, że w interesie publicznym jest nie tylko przedstawienie danych dotyczących stosowania kontroli operacyjnej, ale także statystyk dotyczących stosowania oprogramowania, które popularnie zwane jest Pegasus, czyli stosowanie kontroli operacyjnej w stosunku do urządzenia końcowego - oświadczył.

Adam Bodnar mówił, że kontrola operacyjna "jest niezwykle wrażliwym środkiem działania, który istotnie ingeruje w sferę życia prywatnego określonych osób, które stają się przedmiotem zainteresowania służb i generuje ogromną wiedzę o ich życiu prywatnym, zawodowym".

Czytaj więcej

Woś przed komisją śledczą: Nie jest prawdą, że ja, Ziobro kupiliśmy Pegasusa

Inwigilacja w Polsce. Na blisko 6000 przypadków sądy odmówiły 22 razy

Prokurator generalny poinformował w Sejmie, że w 2023 r. wszystkie uprawnione organy skierowały łącznie wobec 5973 osób wnioski o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej, przy czym sądy zarządziły kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną w stosunku do 5835 osób. - Sądy odmówiły zarządzenia kontroli i utrwalania rozmów lub kontroli operacyjnej wobec 22 osób, a wnioski o kontrolę operacyjną nie uzyskały zgody prokuratora w stosunku do 116 osób - oświadczył Adam Bodnar.

- Spośród 90 uprawnionych służb, siedem kierowało odpowiednie wnioski. Wnioski nie były kierowane przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego, Służbę Ochrony Państwa oraz przez Inspekcję Wewnętrzną Służby Więziennej - mówił Bodnar.

- Najwięcej wniosków skierowanych zostało przez policję - 5233 osoby, z czego sądy odmówiły zarządzenia kontroli operacyjnej wobec 12 osób, a prokurator nie wyraził zgody w stosunku do 104 osób - poinformował.

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Jak działa oprogramowanie Pegasus

PAP

Kontrola operacyjna. Wnioski CBA wobec 145 osób

- Druga w kolejności jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - 222 osób, jedna odmowa sądu, dwie odmowy prokuratora - kontynuował.

- CBA - 145 osób, sześć odmów prokuratora; Straż Graniczna - 114 osób, brak odmów; Żandarmeria Wojskowa - 78 osób, jedna odmowa prokuratora; Krajowa Administracja Skarbowa - 34 osoby, dwie odmowy prokuratora; Służba Kontrwywiadu Wojskowego - 32 osoby, jedna odmowa - wyliczał Bodnar.

Minister mówił, że w porównaniu do lat poprzednich "nastąpił lekki spadek". - W latach poprzednich to było trochę powyżej 6000 osób, w 2021 r. to było w ok. 7000 osób - powiedział.

- Utrzymuje się wysoki poziom zatwierdzania zgód przez sądy oraz prokuraturę - zaznaczył. - Myślę, że jest to czynnik, który powinien budzić refleksję - dodał podkreślając, że w Polsce problemem od lat jest także sprawdzanie billingów.

Czytaj więcej

Szpiegowali Pegasusem premiera i innych polityków. Hiszpania wznawia dochodzenie

Pegasus w Polsce w latach 2017-2022

- Prokurator generalny w trybie niejawnym (...) pozyskał informacje dotyczącą stosowania tego oprogramowania (Pegasus - red.) przez poszczególne służby specjalne - oświadczył w Sejmie Bodnar.

- Minister-koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak pismem z 9 kwietnia 2024 r. wyraził zgodę na przedstawienie łącznych zagregowanych danych statystycznych dotyczących stosowania Pegasusa, a ściśle kontroli operacyjnej stosowanej w trybie art. 19 ust. 6 pkt. 4 ustawy o policji, czyli dostępu do urządzenia końcowego - zaznaczył.

- Z informacji, które zostały przekazane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego wynika, że te trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego łącznie wobec 578 osób, przy czym w 2017 r. było to sześć osób, w 2018 - sto osób, w 2019 - 140 osób, w 2020 - 161 osób, w 2021 - 162 osoby, w 2022 r. - dziewięć osób - powiedział Bodnar.

Jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali przemawiam do osób, które były ofiarą tego systemu.

Adam Bodnar do posłów o wykorzystywaniu w Polsce systemu Pegasus

Minister mówił, że Pegasus to środek kontroli operacyjnej, który niezwykle poważnie ingeruje w prywatność danej osoby, ponieważ "pozwala w zasadzie na przejęcie kontroli nad telefonem komórkowym, na wejście we wszystkie dane, które w tym telefonie są zgromadzone". - I dlatego siłą rzeczy stosowanie tego typu metody musi budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia praw konstytucyjnych - ocenił.

- Dotychczas ujawnione informacje (...) potwierdzają, że systemem tym (Pegasus - red.) objęto szereg osób życia publicznego (...). Jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali przemawiam do osób, które były ofiarą tego systemu - oświadczył Adam Bodnar.

W środę jednym z punktów harmonogramu posiedzenia Sejmu jest informacja prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polskiej o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 r.

Minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, prokurator generalny Adam Bodnar wszedł na mównicę po godz. 15:00. W dyskusji przewidziano dziesięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i pięciominutowe - w imieniu koła.

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Daniel Obajtek wezwany przed komisję. Nie odebrał wezwania, więc wręczy je policja
Polityka
Morawiecki przekonuje, że trzeba zaminować wschodnią granicę Polski
Polityka
Jarosław Kaczyński zarzuca rządowi zlekceważenie obchodów rocznicy bitwy pod Monte Cassino
Polityka
Nowy sondaż przed wyborami do PE: KO wyprzedziła PiS
Polityka
Szymon Hołownia: Komisja ds. wpływów rosyjskich? Wiem z mediów. Nie było rozmowy z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?