Jak powinny być zabezpieczone roszczenia z kredytów frankowych

Nie ma uzasadnienia dla poszukiwania zabezpieczenia przed sądem cywilnym wierzytelności banku podlegającej potrąceniu w postępowaniu upadłościowym.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

Jak powinny być zabezpieczone roszczenia z kredytów frankowych

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe jest „egzekucją generalną”, która „zastępuje” zarówno indywidualne postępowanie rozpoznawcze, jak i następujące po nim „syngularne” czy „indywidualne” postępowania egzekucyjne. Postępowanie upadłościowe skupia wiele spraw dotychczas pozostających w kompetencjach orzeczniczych różnych sądów – centralizuje kompetencje do ich rozpoznania w jednym „miejscu”. Czy w związku z tym sądy cywilne mogą udzielać zabezpieczeń przeciwko syndykowi?

W pierwszej kolejności należałoby zadać pytanie ogólne czemu służy, a precyzyjniej – co chroni zabezpieczenie w postępowaniu cywilnym. Zabezpieczenie odnosi się do roszczeń procesowych pozwu, co do których sąd cywilny stosujący zabezpieczenie ma kompetencje rozstrzygnięcia merytorycznego. Niemniej w związku z ogłoszeniem upadłości banku-kredytodawcy następuje transfer kompetencji do rozpoznania sporu z sądu cywilnego do postępowania upadłościowego, które ma charakter rozpoznawczo-wykonawczy. Powstaje pytanie, jaki jest zakres tego transferu kompetencji. Czy sądy cywilne mogą sobie „zachować” kompetencję do orzeczenia o zabezpieczeniu w sprawach, w których przejściowo tracą możliwość orzekania merytorycznego?

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?