Wyższe chorobowe dzięki nagrodzie rocznej

Od pieniędzy wypłacanych członkowi zarządu za uzyskane wyniki musi być odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe, aby dostał więcej za L 4. To tylko jeden z warunków, który musi być spełniony

Aktualizacja: 26.10.2010 04:42 Publikacja: 26.10.2010 03:00

Wyższe chorobowe dzięki nagrodzie rocznej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Nagrodę roczną dla zarządu przyznaje właściciel, tj. miasto na podstawie uchwały o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Jest ona wypłacana „w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań”.

Nigdzie nie jest napisane o niewypłacaniu jej w razie absencji. Dotychczas żaden z członków zarządu nie chorował, ale teraz to się zdarzyło. Czy wliczyć 1/12 tej nagrody do zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik.

Na podstawie informacji zawartych w pytaniu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy nagroda roczna wypłacana członkowi zarządu powinna czy nie powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku.

Zacytowany zapis z uchwały o wynagradzaniu, z którego wynika, że nagroda jest wypłacana „w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań”, jest niewystarczający, aby zająć stanowisko w tej sprawie.

[srodtytul]Zbiór reguł[/srodtytul]

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmujemy te składniki wynagrodzenia, od których opłacamy składkę na ubezpieczenie chorobowe. Ale nie uwzględniamy tych, o których mowa w art. 41 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C3D3681012A47D252E1AD5D07E1B92E6?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512[/link]; dalej ustawa zasiłkowa).

Są to takie składniki, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku – zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu albo umowami o pracę (u pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania), jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru.

Zasadą jest zatem, że do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie przyjmuje się tych składników wynagrodzenia, do których pracownik, zgodnie z przepisami płacowymi, zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio, gdy takich uregulowań brak, ale w praktyce pracodawca wypłaca ten składnik wynagrodzenia pomimo choroby. Na potwierdzenie takiej praktyki może przedstawić np. listy wypłat tego składnika.

Nie stanowią również podstawy wymiaru zasiłków składniki wynagrodzenia przyznawane uznaniowo, które nie są uzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy podwładnych lub całego zakładu pracy, jeżeli ich wypłata dokonywana jest niezależnie od absencji zatrudnionego, np. prowizja przysługująca każdemu pracownikowi w ustalonym jednakowym procencie od łącznej sprzedaży zrealizowanej przez całą załogę, wypłacana także za miesiące, w których podwładny przez cały miesiąc chorował.

[srodtytul]Za mało danych [/srodtytul]

Wiemy, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czytelnika. Po pierwsze, aby dany składnik wynagrodzenia został uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłków, musi być od niego opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe. Dalej można jedynie rozważać pewne warianty odpowiedzi. I tak, jeżeli:

- cytowany zapis w uchwale stanowi jedyne kryterium przyznawania i wypłaty nagrody rocznej, w uchwale brak jest postanowień o zachowywaniu tego składnika wynagrodzenia za okresy pobierania zasiłków, to należałoby uznać, że jest to składnik podlegający uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłków,

- zgodnie z postanowieniem uchwały pracodawca przyznając nagrodę roczną dokonuje jedynie oceny wyników finansowych i stopnia realizacji innych zadań w stosunku do pracy członka zarządu i w praktyce ta osoba zachowuje prawo do nagrody za okresy pobierania zasiłków, to nie powinna ona być uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłków.

[srodtytul]Rada dla czytelnika[/srodtytul]

Co czytelnik powinien wybrać? Najlepiej zrobi, jeśli wystąpi do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie, dołączając do pisma kserokopię uchwały w części dotyczącej nagrody rocznej. Powinien przy tym wyjaśnić, czy od nagrody rocznej opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i jakie zasady przyznawania i wypłaty tego składnika wynagrodzenia stosuje w praktyce.

W razie rozstrzygnięcia przez ZUS, że nagroda roczna powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłków, czytelnik powinien ją wliczać w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Nagrodę roczną dla zarządu przyznaje właściciel, tj. miasto na podstawie uchwały o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Jest ona wypłacana „w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań”.

Nigdzie nie jest napisane o niewypłacaniu jej w razie absencji. Dotychczas żaden z członków zarządu nie chorował, ale teraz to się zdarzyło. Czy wliczyć 1/12 tej nagrody do zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił