Rokowania odzyskania zdolności do pracy nie muszą się zamykać w 12 miesiącach

Świadczenie rehabilitacyjne jest dodatkową formą wsparcia chorego pracownika, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, lecz jego dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to może być przyznane na okres przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Przesłanką przysługiwania świadczenia rehabilitacyjnego jest ustalenie, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, bez konieczności stwierdzenia, że nastąpi to w terminie 12 miesięcy od wyczerpania zasiłku chorobowego.

Publikacja: 20.07.2017 02:00

Rokowania odzyskania zdolności do pracy nie muszą się zamykać w 12 miesiącach

Foto: 123RF

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 2 lutego 2016 r. (III UZP 16/15).

W sprawie o świadczenie rehabilitacyjne na skutek apelacji ubezpieczonego od wyroku sądu rejonowego, sąd okręgowy postanowił przedstawić Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne, które zawarł w pytaniu – czy przesłanką przyznania świadczenia rehabilitacyjnego według ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest ustalenie pozytywnego rokowania odzyskania zdolności do pracy w terminie najdalej 12 miesięcy od wyczerpania zasiłku chorobowego, czy też pozytywne rokowanie jest jedynie przesłanką przyznania tego świadczenia bez konieczności ustalenia, że przewidywany okres odzyskania zdolności do pracy mieści się w okresie 12 miesięcy przysługiwania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Pozostało 84% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać