Tabletka "dzień po" dla nastolatek tylko po uzyskaniu zgody rodzica? Aptekarze ostrzegają

Farmaceuci są gotowi na wydanie recepty i sprzedaż leku piętnastolatkom jedynie na zasadach wynikających z obowiązujących przepisów. - Skoro lekarz wystawiający receptę na ten sam lek potrzebuje zgody rodziców, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie potrzebował jej farmaceuta - uważa prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

Publikacja: 04.04.2024 15:30

Tabletka "dzień po" dla nastolatek tylko po uzyskaniu zgody rodzica? Aptekarze ostrzegają

Foto: Adobe stock

Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wskazuje, że jeśli farmaceuci mają udzielać świadczeń osobom w wieku 15-18 lat, to konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego.

Tabletka „dzień po”. Wymagana zgoda rodzica

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, od 1 maja 2024 r. farmaceuci będą przeprowadzać wywiad z pacjentem, podczas którego m.in. poinformują o możliwych działaniach niepożądanych wskutek przyjęcia tabletki "dzień po". Dopiero po takim wywiadzie będą mogli przepisać receptę i ewentualnie - jeśli pacjentka się nie rozmyśli - sprzedać pigułkę. Receptę będzie mógł wystawić magister farmacji z co najmniej roczną praktyką w tym zawodzie.

W ocenie farmaceutów jest to świadczenie medyczne. Podkreślmy, że zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, za pacjenta uznaje się osobę zwracającą się o udzielenie świadczeń zdrowotnych lub korzystającą ze świadczeń zdrowotnych. Natomiast zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jeżeli pacjent jest małoletni lub niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, na wykonanie badania lub udzielenie świadczenia zdrowotnego wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego. Zatem ginekolog do przepisania piętnastolatce tabletki „dzień po” potrzebuje zgody jej opiekuna prawnego.

- Skoro lekarz wystawiający receptę na ten sam lek potrzebuje zgody rodziców, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie potrzebował jej farmaceuta - uważa prezes Marek Tomków.

Co ważne, w projekcie rozporządzenia nie wskazano, że będzie lub nie będzie wymagana zgoda opiekuna prawnego.

Czytaj więcej

Farmaceuta za 50 zł wyda tabletkę "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

Tabletka „dzień po”. Przez receptomaty leki kupi 13-latka

Prezes Marek Tomków uważa, że wprowadzenie obowiązku zgody osoby dorosłej na wydanie nastolatce recepty na pigułkę „dzień po” jest rozwiązaniem wypośrodkowanym między skrajnie różnymi poglądami. Marek Tomków wskazuje na zalety tego założenia: edukowanie kobiet i młodzieży przez farmaceutów, którzy przez ok. 6 tys. godzin uczyli się o lekach, a także szybszy i tańszy dostęp do specjalisty niż w przypadku wizyty do ginekologa. - To rozwiązanie godzi niemal wszystkich: uspokajamy te osoby, które uważają, że 15-latki nie powinny kupować tej tabletki bez żadnych ograniczeń; angażujemy farmaceutów jako najbardziej przygotowaną do tego grupę zawodową, a jeśli któryś z farmaceutów będzie miał opory moralne, to nie będzie musiał przystąpić do tego pilotażu; ułatwiamy znacznie dostęp do antykoncepcji, co będzie jeszcze połączone z edukacją - uważa prezes.

.Jak jednak zaznacza, wskutek istniejących receptomatów możliwe jest ominięcie proponowanych rozwiązań, czyli podanie przez nastolatkę w sklepie online numeru PESEL dorosłej osoby (np. starszej koleżanki). W ten sposób dziewczyna za niewielką kwotę może kupić kilka opakowań leku. Co więcej, taką receptę może zrealizować nawet trzynastolatka, ponieważ jedynie osobom powyżej 13. roku życia farmaceuta nie może odmówić realizacji recepty (art. 96 pkt. 5 ust. 1 lit. d ustawy Prawo farmaceutyczne).

Aby nastolatki niebyły skazane na wykupienie leków przez internet, w projekcie rozporządzenia zastosowano rozwiązanie, aby skonsultowały się z farmaceutą. Za wywiad lub wystawianie recepty farmaceutycznej na środek antykoncepcji awaryjnej aptece zapłaci NFZ.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wskazuje, że jeśli farmaceuci mają udzielać świadczeń osobom w wieku 15-18 lat, to konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego.

Tabletka „dzień po”. Wymagana zgoda rodzica

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO