Nawet dwa miliony Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Z danych NFZ wynika, że w Polsce 35,9 mln osób ma ubezpieczenie zdrowotne, choć GUS szacuje, że żyje tu 38,2 mln osób.

Publikacja: 08.05.2022 20:11

Nawet dwa miliony Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Foto: Adobe Stock

Dane dotyczące liczby uprawnionych do świadczeń medycznych znalazły się w odpowiedzi resortu zdrowia na interpelację poselską Marceliny Zawiszy z Lewicy Razem.

– W odpowiedzi na moją interpelację Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że nie wiadomo, skąd bierze się różnica między liczbą ubezpieczonych a statystyczną liczbą Polaków. Resort podaje kilka możliwych powodów, nie rozstrzygając, ile dokładnie osób w Polsce nie ma ubezpieczenia zdrowotnego i dlaczego tak się dzieje – mówi Marcelina Zawisza, posłanka Lewica Razem. – Będę więc drążyć ten temat, bo w Konstytucji RP jest zapisany powszechny i równy dostęp do ochrony zdrowotnej, niezależnie od sytuacji materialnej obywatela. Tymczasem przepisy gwarantują jedynie leczenie ratujące życie, a osoba bez ubezpieczenia, której lekarz zdiagnozuje nowotwór, musi zapłacić za pobyt w szpitalu i zabiegi. W związku z czym rezygnuje z leczenia.

W odpowiedzi na interpelację Waldemar Kraska, wiceminister resortu zdrowia, podkreśla, że dokładna liczba osób nieposiadających prawa do świadczeń jest trudna do ustalenia, gdyż wymaga to uwzględnienia migracji mieszkańców Polski poza jej granice, a także to, że wiele osób, niemających formalnie statusu ubezpieczonego spełnia warunki do objęcia tym ubezpieczeniem, nie zostało jednak zgłoszonych do niego. Przykładowo przepisy dopuszczają wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego osób spełniających kryteria do korzystania z tej ochrony, przez to część członków rodziny jest zgłaszanych dopiero w momencie konieczności skorzystania ze świadczeń.

Podobnie jest z osobami uprawnionymi do korzystania z pomocy społecznej, które występują o objęcie ich ubezpieczeniem dopiero w przypadku konieczności skorzystania ze świadczeń.

MZ wylicza, że na koniec 2021 r. było 7,7 mln osób zgłoszonych do tego ubezpieczenia jako członka rodziny i 16 843 osób, które ubezpieczyły się w tym zakresie dobrowolnie. W 2021 r. wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast wydali 879 decyzji obejmujących tym ubezpieczeniem osoby w trudnej sytuacji finansowej.

– Najwyższa pora oszacować, jakie rozmiary ma ta dziura i jakich środków wymaga jej zasypanie – podsumowuje Marcelina Zawisza.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego