Notariusz może łatwo się pomylić

W szczególnie trudnej sytuacji jest notariusz, któremu okazano dokument tożsamości obcego państwa, często nieistniejącego.

Aktualizacja: 15.04.2018 09:25 Publikacja: 14.04.2018 16:52

Notariusz może łatwo się pomylić

Foto: AdobeStock

Obserwując zainteresowanie całej Polski wydarzeniami dotyczącymi niesłusznego skazania i ostatecznego uniewinnienia po 18 latach Tomasza Komendy, nie można się oprzeć wrażeniu, że stara zasada, będąca fundamentem prawa, że: „lepiej uniewinnić stu winnych niż skazać jednego winnego", stała się bardziej aktualna niż kiedykolwiek przedtem i nabrała nowego znaczenia.

Oczywiście niesłuszne skazania są wynikiem błędów na różnych etapach postępowania lub procesu. Skutki niewłaściwych decyzji czasem wynikają z ułomności systemu prawnego, systemu komunikacji, nieudolności i ułomności ludzi lub wręcz całych urzędów. Czasem jest to wynik zwykłego braku przepływu informacji między instytucjami państwa lub braku inicjatywy po stronie decydentów. Tym artykułem pragnę zapoczątkować i zwrócić uwagę na kilka punktów w prawie, których słabość objawia się na wielu płaszczyznach życia i może dosięgnąć każdego z nas.

Pozostało 90% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt