Konkurs resortu Bodnara: troje kandydatów na trzy miejsca

Od samego początku konkurs na Prokuratora Europejskiego organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości cieszył się nikły zainteresowaniem. Okazuje się, że obecnie na trzy miejsca jest tylko troje kandydatów.

Publikacja: 18.04.2024 14:58

Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości

Foto: Fotorzepa / Andrzej Bogacz

Do konkursu zgłosiło się pierwotnie pięć osób, ale jedna z kandydatur została odrzucona z przyczyn formalnych. Na początku kwietnia listę kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne, ustalił Zespół do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Prokuratora Europejskiego powołany przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

O stanowisko Prokuratora Europejskiego mieli powalczyć:

1. Tomasz Iwanowski – prokurator Prokuratury Krajowej, Zastępca Dyrektora Departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji w Prokuraturze Krajowej;

2. Grażyna Stronikowska - doktor nauk prawnych, prokurator Prokuratury Krajowej; członek Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, w latach 2016-2022 członek Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych;

3. Piotr Turek - doktor nauk prawnych; prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie; w latach 2006–2011 pracownik kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy;

4. Paweł Wąsik – prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, asystent Przedstawiciela Krajowego Polski w Eurojust, pełniący funkcję Przewodniczącego Zespołu do spraw Przestępczości Gospodarczej Eurojust.

Jak donosi Radio RMF FM, pierwszy z wymienionej czwórki kandydatów, Tomasz Iwanowski właśnie się wycofał. W grze pozostali więc jedynie Grażyna Stronikowska, Piotr Turek i Piotr Wąsik. Rozgłośnia zwraca uwagę, że liczba uczestników konkursu odpowiada teraz liczbie kandydatów, których konkurs miał wyłonić - na trzy miejsca zostało ich już tylko troje, a to każe się zastanowić czy dalsze prowadzenie konkursu jest jeszcze celowe. Odrzucenie któregoś z pozostałych w procedurze będzie oznaczało brak wymaganej liczby 3 kandydatów, z których Prokuratora Europejskiego ma wybierać Rada Europejska.

Przypomnijmy, iż kandydaci muszą być czynnymi sędziami lub prokuratorami i posiadać kwalifikacje wymagane do powołania co najmniej na stanowisko prokuratora prokuratury regionalne. Muszą też posiadać doświadczenie w prowadzeniu postępowań w sprawach przestępstw wskazanych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1371 z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie zwalczania za pośrednictwem prawa karnego nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii, a także praktykę w międzynarodowej współpracy w zakresie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Warunkiem koniecznym jest także biegła znajomość języka angielskiego.

Czym zajmie się polski Prokurator Europejski

Prokuratura Europejska  (European Public Prosecutor’s Office, EPPO) to samodzielna jednostka organizacyjna Unii Europejskiej posiadająca osobowość prawną, powołana przez członków Wspólnoty na podstawie mechanizmu wzmocnionej współpracy. Jej zadaniem jest prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE (np. wyłudzanie pieniędzy z funduszy unijnych) i oszustw w zakresie podatku VAT.

Choć EPPO funkcjonuje od czerwca 2021 roku, Polska po raz pierwszy wyśle tam swojego przedstawiciela. Rząd PiS nie był tym zainteresowany. Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chwalił się nawet — wbrew faktom — że  za sprawą jego partii i niego samego zablokowano powstanie Prokuratury Europejskiej. 

Czytaj więcej

Czworo kandydatów na Prokuratora Europejskiego. Oto nazwiska

Do konkursu zgłosiło się pierwotnie pięć osób, ale jedna z kandydatur została odrzucona z przyczyn formalnych. Na początku kwietnia listę kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne, ustalił Zespół do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Prokuratora Europejskiego powołany przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

O stanowisko Prokuratora Europejskiego mieli powalczyć:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO