Pomoc społeczna i wsparcie socjalne

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w obszarze pomocy społecznej i wsparcia socjalnego nastąpiło wiele zmian, większość z nich związana była z realizacją założeń polityki prorodzinnej. Rok 2017 upłynął pod znakiem konstytuowania się tych zmian oraz budowania spójnego systemu wspierania rodziny.

Aktualizacja: 01.01.2018 14:26 Publikacja: 01.01.2018 13:15

Pomoc społeczna i wsparcie socjalne

Foto: AdobeStock

Do najbardziej znaczących nowelizacji prawa pomocy społecznej w 2017 r. należy zaliczyć przyznanie osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym i umiarkowanym prawa do ubiegania się o zasiłek stały od daty złożenia wniosku o ustalenie niepełnosprawności, a nie, jak to miało miejsce dotychczas, od dnia złożenia wniosku o świadczenie. Analogiczne rozwiązania przyjęto wobec osób całkowicie niezdolnych do pracy. Udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy materialnej w czasie oczekiwania na wydanie orzeczenia o stanie niepełnosprawności stanowi wypełnienie zasady sprawiedliwości społecznej oraz wyraz uznania ich konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego. Jednocześnie powyższa zmiana wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznający dotychczasowe przepisy za niezgodne z Konstytucją.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt