Mnożą się wyzwania dla europejskiego systemu transportowego

Cyfryzacja, dekarbonizacja, a także dalsza rozbudowa sieci w kierunku i we współpracy z Ukrainą, ale też Bałkanów Zachodnich to zadania stojące przed europejskimi instytucjami zajmującymi się transportem.

Publikacja: 03.07.2022 15:38

Mnożą się wyzwania dla europejskiego systemu transportowego

Foto: Adobe Stock

O przyszłości europejskiego transportu rozmawiano podczas tzw. Connecting Europe Days. To cykliczne wydarzenie organizowane co dwa lata przez unijną dyrekcję ds. transportu (ang. DG Move), które tym razem odbyło się Lyonie w ramach kończącej się francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (Francja sprawowała ją od 1 stycznia do 30 czerwca br.). Unijne władze poświęcają systemu transportowemu sporo uwagi z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że zapewnia on swobodę przemieszczania się obywateli oraz swobodę przepływu towarów wewnątrz UE. Po drugie, transport odpowiada za 26 proc. emisji dwutlenku węgla w UE. Stąd też stały trend do uczynienia transportu czystszym, mniej emisyjnym, bardziej zrównoważonym wykorzystującym nowe rodzaje energii. Po trzecie, kwestie transportowe nabrały też nowego znaczenia w kontekście wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją.

Pozostało 81% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Transport
Rosną dotacje do elektrycznych aut. Rząd zaskoczył wysokością dopłat
Transport
Tańszy przejazd koleją do Niemiec. PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę na Euro 2024
Transport
Drugie podejście Gdyni do agroportu. Chętna KGS. Mamy też odpowiedź Viterry
Transport
Przewoźnicy liczą na ożywienie
Transport
Agroportów nie będzie. Utracona szansa na sukces Polski