Dzień Kostki Rubika. Kobiety powinny się nią bawić ze względów zdrowotnych

17 kwietnia to Światowy Dzień Kostki Rubika. Jakie korzyści płyną z jej układania, wyjaśnia trener mentalny.

Publikacja: 17.04.2024 13:03

Jakub B. Bączek: Układanie kostki to pewnego rodzaju medytacja i relaksacja.

Jakub B. Bączek: Układanie kostki to pewnego rodzaju medytacja i relaksacja.

Foto: Adobe Stock

Kostka Rubika to jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie – ma ją chyba większość dzieci. Skąd ta jej popularność i na czym polega jej fenomen?

Jakub B. Bączek: Kostka Rubika jest wynalazkiem stosunkowo nowym. Powstała w 1974 roku. Jej twórca Erno Rubik był węgierskim architektem i profesorem architektury. Początkowo miała służyć wyłącznie jego studentom, aby pomóc im zrozumieć trójwymiarowe struktury. Bardzo szybko jednak zyskała popularność jako swego rodzaju zagadka logiczna. Jeśli natomiast zastanowimy się nad tym, co stanowi o jej fenomenie, to są to pewno są to szczęście – jak w przypadku wszystkich tego typu trendów — ale także wyjątkowość tej łamigłówki. Kostka Rubika w swoim designie jest zagadką estetyczną dla oka, tylko pozornie nieskomplikowaną. Dzięki temu przyciąga każdego, a równocześnie wciąga mimo faktycznego skomplikowania i czasu który trzeba poświęcić, aby ją rozwiązać.

Dodatkowym czynnikiem, który decyduje o jej fenomenie, jest kwestia naturalnych skłonności ludzkiego mózgu i nas samych jako gatunku od wieków, tysiącleci i całych er istnienia Ziemi. Homo Sapiens rozwija się przede wszystkim dzięki swojej kreatywności i skłonności do szukania rozwiązań różnych problemów oraz szczególnie rozwiniętym zdolnościom manualnym, którymi obdarzyła nas natura — „dając nam w wyposażeniu” kciuk przeciwstawny.

Czyli można powiedzieć, że jesteśmy niejako stworzeni do układania Kostki Rubika?

Fascynacja zagadkami logicznymi jest naturalnym efektem powyższych aspektów, a jest też przy okazji dla nas bardzo zdrowa i świadczy o dobrze funkcjonującym mózgu. Nie oznacza to oczywiście, że ktoś, kto nie interesuje się tego rodzaju aktywnościami, ma w jakikolwiek sposób mózg źle funkcjonujący. Dostrzega się jednak naukowo zależność pomiędzy praktykowaniem hobby tego rodzaju, a większą ilością połączeń w mózgu, sprawniejszą pamięcią oraz większymi pokładami kreatywności, nie mówiąc już o obniżaniu poziomu kortyzolu w organizmie. Układanie kostki to pewnego rodzaju medytacja i relaksacja. Tak działa długotrwałe skupienie uwagi, angażujące jednocześnie ręce i umysł.  Przestajemy zwracać uwagę na otoczenie, jesteśmy jedynie my, nasze ręce i nasz umysł. Odcięcie od spraw zewnętrznych, skupienie na jednej rzeczy, zwłaszcza kiedy odbywa się to w ciszy — to coś, czego bardzo potrzeba wielu ludziom.

Dzięki aktywnościom łączącym zaangażowanie rąk oraz umysłu możemy między innymi wpływać na neuroplastyczność mózgu, czyli tworzenie nowych połączeń pomiędzy neuronami, sprawniejszy przepływ informacji oraz w efekcie łatwiejsze uzyskanie pozytywnych efektów, kiedy chcemy zaprowadzić w naszym życiu jakieś zmiany. Neuroplastyczność jest czymś, co umożliwia zmianę schematów oraz naukę nowych, zdrowszych dla nas, a także, jeżeli chodzi o osoby dorosłe – wyłącznie dorosłe, miejmy nadzieję – na przykład rezygnację z nałogów.

To raczej chłopięca czy dziewczęca zabawka - istnieje tu jakiś stereotyp?

Na szczęście Kostka Rubika nie podlega aż tak silnym stereotypom zabawa lalkami czy samochodami. Utarło się jednak, że jest ona zabawką raczej chłopięcą, bo to właśnie chłopców kojarzy się z aktywnościami manualno-logicznymi.

Czy to sensowne podejście? Myślę, że sytuacja z każdym kolejnym rokiem bardzo mocno się zmienia – zwłaszcza obecne pokolenia młodych rodziców przestają postrzegać świat i kwestie płci w sposób tak prosty czy też prostolinijny, jak robiły to poprzednie pokolenia. A zatem i kwestie stereotypowości zabawek również podlegają zmianie i całe szczęście, bo akurat takie aktywności jak zabawy logiczne, na przykład Kostka Rubika, o której rozmawiamy, korzystne są dla każdego i każdego równie skutecznie zajmują. Płeć nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia – zwłaszcza jeśli chodzi o korzyści, które można z tego wynieść.

Wracając jednak do początku pytania: tak, statystycznie Kostką Rubika i innymi zadaniami logicznymi czy manualnymi tego rodzaju częściej interesują się chłopcy. Przyjęło się, że dziewczynki bardziej interesują się zajęciami typowo artystycznymi, a w dalszym ciągu manualnymi takimi jak: malarstwo, szycie czy gotowanie. Są to aktywności zdecydowanie pokrewne, jeśli chodzi o wpływ na nasz mózg, a zatem zmiana naszego postrzegania to wyłącznie kwestia czasu. Wszystko to jednak w rękach rodziców, pedagogów i opiekunów.

Czytaj więcej

Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?

Czy istnieją może jakieś szczególne powody, które powinny zachęcać i przekonywać kobiety do układania Kostki Rubika?

Kobiety ze względu na specyfikę funkcjonowania ich organizmów, uleganie na przestrzeni całego cyklu miesiączkowego ogromnym przemianom hormonalnym, są szczególnie narażone na różnego rodzaju zaburzenia związane z pamięcią, nastrojem i wszystkimi aspektami uważności w życiu codziennym. To naukowo potwierdzone fakty. Oczywiście niektóre kobiety będą odczuwać to w mniejszym stopniu, ale wraz z wiekiem negatywne aspekty przemian hormonalnych są mocniej odczuwane, zwłaszcza gdy wkraczają w okres menopauzalny. Wiele pań zgłasza wówczas ginekologom zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią czy też niemożność skupienia się. Oczywiście z jednej strony ważne tutaj są codzienny styl życia, dbanie o dietę oraz aktywność fizyczną i ograniczanie stresów codzienności, ale pomóc możemy sobie również poprzez właśnie wdrażanie w codzienne życie aktywności związanych z dbaniem o kreatywność czy odpowiedniego rodzaju relaksacje. Tutaj właśnie pomaga między innymi Kostka Rubika. Oczywiście nie tylko ona. Warto pomyśleć o różnego rodzaju innych aktywnościach manualnych czy umysłowych. Można rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy, praktykować haft czy innego rodzaju szycie artystyczne albo podejmować próby tworzenia własnej poezji czy też zapisać się na warsztaty kaligrafii. Opcji tutaj jest bardzo dużo i nie trzeba od razu zostawać mistrzem układania Kostki Rubika – tym bardziej że konkurencja jest naprawdę duża. Najlepsi bowiem potrafią ułożyć Kostkę w zaledwie 3 sekundy.

Jeśli chodzi o inne powody, które powinny przekonać kobiety do układania Kostki Rubika, możemy tutaj oczywiście odwołać się również do trendu GIRL POWER. Mówię to oczywiście trochę żartobliwie, ale jeśli którąś z pań zmotywuje po prostu chęć współzawodnictwa z chłopcami i mężczyznami, to czemu nie? Tak samo mógłbym tutaj powiedzieć, że układanie Kostki Rubika zdecydowanie i w bardzo dużym stopniu pomaga ćwiczyć cierpliwość. Jaka z tego korzyść dla pań w praktyce? Być może dzięki ćwiczeniu cierpliwości na Kostce Rubika będą miały nieco więcej cierpliwości do nas, mężczyzn, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Mówię to oczywiście z przymrużeniem oka, ale układanie Kostki Rubika ma same pozytywy, negatywów właściwie brak, a więc każdego rodzaju motywacja jest w porządku.

Czytaj więcej

Czym karmić mózg, by się rozwijał? Ekspertka wyjaśnia

Jeśli chodzi o sprawność w układaniu Kostki Rubika, czy daje się tutaj zauważyć przewagę którejś z płci?

Niestety wśród rekordzistów świata tak zwanego speedcubingu znajdziemy przede wszystkim mężczyzn i chłopców. W gruncie rzeczy, jeżeli przyjrzymy się ogólnie współzawodnictwu na światowym poziomie, ustanawianiu nowych rekordów, to tutaj prym wiodą zwykle mężczyźni. Może to wynikać z naturalnych biologicznych, męskich skłonności do ścigania się z innymi mężczyznami czy innymi ludźmi w ogóle. Kobiety są z natury swojej po prostu łagodniejsze, rzadko kiedy zdarza się u nich aż taka determinacja, aby całe swoje życie poświęcić gonieniu za rekordem. Z jednej strony szkoda, a z drugiej strony doskonale to rozumiem i wydaje mi się, że jest to nawet dużo zdrowsze podejście iż to stereotypowo męski.

Kobiety statystycznie oczywiście w większym stopniu rozdzielają swoje życie pomiędzy wiele różnych aspektów, co nie pozwala im po prostu na skupienie się wyłącznie na tej jednej konkretnej czynności. To jednak statystyka… Przypadki indywidualne mówią nam, że wszystko jest możliwe, a zatem nie chcę generalizować, aby nie skrzywdzić jakiejś jednej konkretnej pani, która właśnie poświęca jednej konkretnej pasji całe swoje życie i całą swoją codzienność. Pasja natomiast jest czymś godnym pochwały i należy do tego zdecydowanie zachęcać – niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest to aktywność i czy mamy do czynienia z chłopcem, dziewczynką, mężczyzną czy kobietą.

Jakub B. Bączek

Trener mentalny Mistrzów Świata i olimpijczyków, właściciel kilku firm, autor ponad 20 książek, sprzedawanych dziś w 17 krajach. Wykładowca studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, mówca inspiracyjny, regularnie zapraszany do czołowych banków i korporacji. Twórca Akademii Trenerów Mentalnych™ i popularnych projektów szkoleniowych w Polsce i za granicą. Prywatnie pasjonat podróży, gry w golfa, buddyzmu i czytania książek.

Kostka Rubika to jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie – ma ją chyba większość dzieci. Skąd ta jej popularność i na czym polega jej fenomen?

Jakub B. Bączek: Kostka Rubika jest wynalazkiem stosunkowo nowym. Powstała w 1974 roku. Jej twórca Erno Rubik był węgierskim architektem i profesorem architektury. Początkowo miała służyć wyłącznie jego studentom, aby pomóc im zrozumieć trójwymiarowe struktury. Bardzo szybko jednak zyskała popularność jako swego rodzaju zagadka logiczna. Jeśli natomiast zastanowimy się nad tym, co stanowi o jej fenomenie, to są to pewno są to szczęście – jak w przypadku wszystkich tego typu trendów — ale także wyjątkowość tej łamigłówki. Kostka Rubika w swoim designie jest zagadką estetyczną dla oka, tylko pozornie nieskomplikowaną. Dzięki temu przyciąga każdego, a równocześnie wciąga mimo faktycznego skomplikowania i czasu który trzeba poświęcić, aby ją rozwiązać.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Karygodne błędy odpoczywania. Jak nie powinien wyglądać relaks?
Styl życia
Kontrowersyjna reklama w Librusie. Czy słusznie podniesiono alarm?
Styl życia
Pierwszy kontrakt zawodowy księżnej Diany idzie pod młotek. Praca marzeń?
Styl życia
Fani Taylor Swift szturmują pewien pub. Niespodziewane echa nowej płyty gwiazdy
Psychologia
Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?