Rekordowo ciepły październik. Klimatolodzy z UE: Najgorętszy rok od 125 tys. lat

Rok 2023 będzie "praktycznie na pewno" najcieplejszym rokiem od 125 tys. lat - twierdzą klimatolodzy z unijnego Copernicus Climate Change Service (C3S).

Aktualizacja: 08.11.2023 06:19 Publikacja: 08.11.2023 05:36

Ekstremalne zjawiska pogodowe wiążą się m.in. z klęskami suszy - obecnie doświadcza jej m.in. Boliwi

Ekstremalne zjawiska pogodowe wiążą się m.in. z klęskami suszy - obecnie doświadcza jej m.in. Boliwia

Foto: AFP

Zgromadzone dane wskazują, że październik w tym roku był cieplejszy od poprzedniego rekordowo ciepłego października (w 2019 roku) o 0,4 stopnia Celsjusza.

Średnia temperatura w październiku 2023 r. wyższa o 1,7 stopień Celsjusza w porównaniu do lat 1850-1990

Zastępczyni dyrektora C3S Samantha Burgess określiła anomalie pogodowe w październiku tego roku jako "bardzo ekstremalne".

Tak ciepły październik jest pokłosiem m.in. wystąpienia w tym roku zjawiska pogodowego i oceanicznego znanego jako El Niño, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.

Globalnie średnia temperatura powietrza w październiku była o 1,7 stopnia Celsjusza wyższa niż w tym samym miesiącu w epoce przedindustrialnej, czyli w latach 1850-1990 - podaje C3S.

Czytaj więcej

Październik przyniósł kolejne rekordy temperatur

Rekordowo ciepły październik oznacza, że "praktycznie na pewno" rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów - głosi oświadczenie C3S. Poprzedni rekord należał do 2016 roku, gdy również temperaturę podnosiło zjawisko El Niño.

Pomiary C3S sięgają do 1940 roku. - Gdy połączymy nasze dane z (danymi) IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, działający od 1988 roku przy ONZ - red.), możemy powiedzieć, że był to najgorętszy rok w ostatnich 125 tysiącach lat - oceniła Burgess.

IPCC dane o temperaturach jakie panowały na Ziemi w przeszłości czerpie z badania rdzeni lodowych, słoi drzew czy koralowców.

Wrzesień 2023 też był rekordowo ciepły

Przed październikiem tego roku jedynym miesiącem, w którym temperatura była tak dużo wyższa od dotychczasowego rekordu, był wrzesień 2023 roku. 

Czytaj więcej

2023 rok będzie prawdopodobnie najcieplejszym w historii

- Wrzesień naprawdę nas zaskoczył. Więc po ostatnim miesiącu jest trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z nowym stanem klimatycznym. Ale teraz rekordy wciąż napływają i zaskakują mnie mniej niż miesiąc temu – oceniła Burgess.

Michael Mann, klimatolog z Uniwersytetu Pensylwanii mówi, że "większość lat z El Niño jest rekordowych, ponieważ zjawisko to dokłada się do ocieplenia klimatu spowodowanego działaniami człowieka".

Pomimo zobowiązań podejmowanych przez społeczność międzynarodową dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, globalna emisja CO2 w 2022 roku była rekordowo wysoka.

Zgromadzone dane wskazują, że październik w tym roku był cieplejszy od poprzedniego rekordowo ciepłego października (w 2019 roku) o 0,4 stopnia Celsjusza.

Średnia temperatura w październiku 2023 r. wyższa o 1,7 stopień Celsjusza w porównaniu do lat 1850-1990

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Chińczycy wysłali sondę kosmiczną na "ciemną stronę Księżyca"
Społeczeństwo
Hamas uwiódł studentów w USA
Społeczeństwo
Arizona: Spór o zakaz aborcji z czasów wojny secesyjnej. Jest decyzja Senatu
Społeczeństwo
1 maja we Francji spokojniejszy niż rok temu. W Paryżu raniono 12 policjantów
Społeczeństwo
Zwolennicy Izraela zaatakowali zwolenników Palestyny. Setki osób zatrzymanych
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił