Caritas Polska prosi o pomoc dla Afryki

Prawie 300 milionów mieszkańców Afryki cierpi na skutek głodu, ponad 400 milionów ma znacznie ograniczony dostęp do wody pitnej, a około 600 milionów nie ma możliwości korzystania z podstawowej opieki medycznej - alarmuje Caritas Polska.

Publikacja: 09.08.2023 12:08

Dzieci z Rwandy

Dzieci z Rwandy

Foto: materiały prasowe

Caritas Polska podkreśla, że jednym z najbardziej dotkliwych nieszczęść, jakich doświadcza Afryka jest głód.

Afryka: 14 krajów w ekstremalnie krytycznej fazie kryzysu żywnościowego

Caritas Polska, w latach 2021-2023, w 15 krajach Afryki, zrealizowała 45 projektów, których głównym celem było dożywianie, pomoc medyczna, edukacja oraz wsparcie emigrantów – ofiar konfliktów wojennych.

Mimo to Afryka nadal cierpi z powodu klęsk głodu, co jest m.in. efektem zmian klimatycznych, w wyniku których coraz częstsze klęski żywiołowe – szczególnie gwałtowne ulewy oraz coraz dotkliwsze susze – niszczą uprawy.

Międzynarodowe organizacje alarmują, że w 14 krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę określaną jako ekstremalnie krytyczną. Jednym z tych krajów jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska, we współpracy z lokalną Caritas OCADES, realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim do emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek trwających konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy. Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze.

Czytaj więcej

Zboża w tym roku nie zabraknie

- Obecnie w naszym kraju jest 1 mln 700 tys. przesiedlonych osób - mówi metropolita Wagadugu w Burkina Faso, kard. Philippe Ouédraogo. - Brak schronienia, problemy z edukacją, niedostatek żywności – wszystko to stanowi poważny problem. Zatem jeśli mógłbym mieć jedną płynącą z serca prośbę w imieniu mieszkańców naszego regionu, to prosiłbym o pomoc w ich wyżywieniu, w zapewnieniu im dachu nad głową i wsparciu w edukacji - dodaje duchowny.

Mieszkańcy Afryki chętnie zapisują swoje dzieci do nielicznych darmowych placówek edukacyjnych prowadzonych przez organizacje pomocowe oraz misjonarzy.

W większości afrykańskich krajów liczba osób, które nie umieją czytać i pisać, jest bardzo duża. Co piąte dziecko nie uczęszcza do szkoły. Dla Afrykańczyków zdobycie nawet podstawowych umiejętności to szansa na wyjście z ubóstwa, dlatego Caritas Polska finansuje budowę szkół i przedszkoli, tak jak miało to miejsce np. w Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Pomaga także afrykańskim nauczycielom podnosić kwalifikacje oraz finansuje ich wynagrodzenia.

Edukacja to także szansa na lepszą opiekę medyczną w przyszłości. Obecnie ponad połowa mieszkańców Afryki nie ma dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Brakuje ośrodków zdrowia, wykwalifikowanego personelu oraz sprzętu, dlatego statystyki są ponure – szacuje się, że 1 na 22 kobiety umiera w trakcie porodu. Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Republika Środkowo Afrykańska to tylko niektóre kraje, w których Caritas Polska realizuje projekty w obszarze pomocy medycznej. Zakup leków, sprzętu medycznego, wspieranie budowy ośrodków zdrowia to najważniejsze z podejmowanych działań.

Jak można pomóc Afryce?

Caritas Polska w 2023 roku na realizację projektów pomocowych w sektorach dożywiania, pomocy medycznej oraz edukacji Caritas Polska przekazała kwotę około miliona złotych. - Naszym priorytetem jest to, by pomoc była mądra, przemyślana i długofalowa, dlatego współpracujemy z wieloma partnerami lokalnymi, afrykańskimi biurami Caritas, ponieważ te organizacje są na miejscu i najlepiej znają potrzeby tamtejszych społeczności - mówi Anna Lasocka, koordynator projektów rozwojowych i humanitarnych w Caritas Polska.

Wsparcie dla mieszkańców Afryki można przekazać:

• dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/afryka

• wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: AFRYKA)

• wysyłając SMS o treści AFRYKA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Polska podkreśla, że jednym z najbardziej dotkliwych nieszczęść, jakich doświadcza Afryka jest głód.

Afryka: 14 krajów w ekstremalnie krytycznej fazie kryzysu żywnościowego

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Żel, który niweluje skutki picia alkoholu. Nowy wynalazek naukowców z Zurychu
Społeczeństwo
Chinka, która relacjonowała początek pandemii w Wuhan, wyjdzie z więzienia
Społeczeństwo
Holender wykluczony z Eurowizji. W tle incydent, który bada policja
Społeczeństwo
Sondaż: Większość Finów chce ograniczenia prawa weta w UE
Społeczeństwo
Japonia: Wycofano ponad 100 tys. paczek z chlebem. Nietypowe znalezisko