Pat w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN

Izba ta zawiesiła właśnie postępowanie w sprawie immunitetu warszawskiej prokuratorki Małgorzaty Mróz. Nie udało się bowiem zebrać składu, który mógłby rozstrzygnąć tę sprawę.

Aktualizacja: 13.02.2024 10:04 Publikacja: 13.02.2024 02:04

Sędzia Barbara Skoczkowska na sali rozpraw Sądu Najwyższego w Warszawie

Sędzia Barbara Skoczkowska na sali rozpraw Sądu Najwyższego w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

W tle kampania prezydencka i Pegasus

Chodzi o głośną sprawę warszawskiej śledczej, której prokuratura chciała postawić zarzuty przekazania informacji niejawnej ze śledztwa swojej koleżance prok. Ewie Wrzosek. Przypomnijmy, że Małgorzata Mróz była wiceszefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz. Według prokuratury Ewa Wrzosek poprosiła ją o przekazanie niejawnych informacji z dwóch śledztw dotyczących wypadków warszawskich autobusów w 2020 r., które prowadziła żoliborska prokuratura. Wrzosek miała otrzymać m.in. wyniki badań kierowcy na zwartość alkoholu i narkotyków oraz zeznania świadków. 

Materiały te miały potem trafić do Michała D. z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z warszawskiego ratusza. Tłem całej operacji miała być - według śledczych - toczącą się wtedy kampania prezydencka. Sprawę te komentowała prok. Wrzosek, zdaniem której była to próba zastraszenia jej przez Zbigniewa Ziobrę. Informowała też wtedy, że była inwigilowana systemem Pegasus.

Czytaj więcej

Po tajnym posiedzeniu SN odroczył sprawę prokurator Ewy Wrzosek

Prokuratura chce uchylenia immunitetu

W konsekwencji do SN trafił wniosek o uchylenie immunitetów dwóm prokuratorkom. W kwietniu ub.r. Izba Odpowiedzialności Zawodowej odmówiła wydania takiej decyzji. Rozstrzygnął o tym jednoosobowo prezes tej Izby Wiesław Kozielewicz. Sprawa była rozpatrywana za zamkniętymi drzwiami, niejawne było też uzasadnienie tego orzeczenia.

Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję i to właśnie na tym etapie pojawiły się problemy, które ostatecznie doprowadziły do zawieszenia sprawy. Do rozpoznania tego zażalenia wyznaczono bowiem troje sędziów ze starego nadania: Barbarę Skoczkowską jako przewodniczącą, Krzysztofa Staryka i Zbigniewa Korzeniowskiego. Skład ten został jednak uszczuplony o sędziego Korzeniowskiego, który został wyłączony, ponieważ jest też referentem postępowania immunitetowego prok. Ewy Wrzosek.

Czytaj więcej

Prokurator Ewa Wrzosek wraca do pracy

W rezultacie konieczne było uzupełnienie składu sędziowskiego. Okazało się to jednak niemożliwe mimo, że w IOZ jest 11 sędziów. Poza wyznaczonymi do sprawy sędziami Skoczkowską i Starykiem, z mocy prawa nie mogą orzekać w niej też Zbigniew Korzeniowski, Wiesław Kozielewicz i Paweł Grzegorczyk. Ten ostatni nie musi sądzić w Izbie Odpowiedzialności w związku z zabezpieczeniem sądu administracyjnego, który wstrzymał decyzję prezydenta o wyznaczeniu go do tej Izby. Z kolei sędzia Kozielewicz wydawał orzeczenie w sprawie prok. Mróz w pierwszej instancji.

Za mało „starych sędziów”, żeby orzekać

Reszta sędziów w IOZ to tzw. nowi sędziowie, którzy zostali powołani do SN przy udziale obecnej KRS. I to właśnie z nimi sędzia Skoczkowska uznała za niemożliwe utworzenie składu, który rozstrzygnąłby sprawę prok. Mróz. Powołała się przy tym na uchwałę tzw. trzech połączonych Izb ze stycznia 2020 r. i orzeczenia trybunałów luksemburskiego i strasburskiego.

Czytaj więcej

Prokuratura ujawniła część tajnego orzeczenia Sądu Najwyższego

- W wyżej wskazanej sytuacji faktycznej i prawnej nie ma możliwości obecnie utworzenia, spośród sędziów IOZ SN, niezależnego i niezawisłego sądu, którego orzeczenie wydane w tej konkretnej sprawie nie byłoby obarczone bezwzględną przyczyną odwoławczą i dlatego też należało postępowanie w sprawie zawiesić, do czasu ustąpienia przeszkody uniemożliwiającej prowadzenie postępowania – stwierdziła w uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu sędzia Skoczkowska.

Jak ustaliła Rzeczpospolita jest to pierwsza sytuacja tego rodzaju w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

- To nie jest tylko pat proceduralny, w tle mamy spór ustrojowy. Jednak na razie różnice zapatrywań między sędziami w IOZ o charakterze ustrojowym nie przeszkadzały w sprawnym załatwianiu spraw. Izba normalnie funkcjonuje, inne postępowania toczą się i kończą orzeczeniami, a sędziowie cały czas ze sobą współpracują – powiedział Rzeczpospolitej Piotr Falkowski, zastępca rzecznika SN.

Sprawa prok. Mróz została jednak zawieszona i nie widać szans na jej ostateczne rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu tej decyzji sędzia Skoczowska stwierdziła, że zgodnie z przepisami niemożliwe jest ani delegowanie do rozpoznania tej sprawy sędziego spoza IOZ, ani przekazanie sprawy do innej Izby.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem