Aleksandra Rutkowska: Różne oceny przewlekłości

Ograniczenie nadmiernej długości postępowania prowadzi często do groteskowych sytuacji.

Publikacja: 11.05.2022 12:17

Aleksandra Rutkowska: Różne oceny przewlekłości

Foto: Adobe Stock

Pomimo że od wyroku pilotażowego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej: ETPC lub Trybunał) minęło już prawie siedem lat, przewlekłość postępowania w dalszym ciągu spędza nam wszystkim sen z powiek, natomiast sądy, a zwłaszcza orzekający sędziowie, postrzegane są jako najwięksi winowajcy tego stanu rzeczy.

Problem nadmiernej długości postępowania ma wiele odcieni i od zawsze podkreślam, że akurat zawinienie sędziowskie ma marginalne znaczenie. Jednakże sposób redakcji przepisów ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jedn.: DzU z 2018 r., poz. 75 ze zmianami, dalej: ustawa o skardze) w dalszym ciągu sprawia tak duże problemy interpretacyjne, że ETPC wydaje kolejne wyroki (lub zawiera ugody z rządem), na podstawie których Polska ponosi sporą odpowiedzialność finansową. Na podstawie choćby niedawnej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 9 września 2021 r. (nr skargi 25106/19) Półtorak i inni przeciwko Polsce, śmiało można wysnuć wniosek, że sądy rozpoznające skargi na przewlekłość w dalszym ciągu koncentrują się na konkretnych etapach postępowania oraz czynnościach sądów.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać