Ptasia grypa znów nęka Europę. Może zniszczyć Francuzom święta

Ciepła jesień opóźniła migrację dzikich ptaków, nośników wirusa ptasiej grypy przyczyniając się do szybkiego zwiększenia liczby ognisk tej epizootii w Europie.

Publikacja: 17.12.2023 15:57

Do zakażenia ptasią grypą dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym ptakiem

Do zakażenia ptasią grypą dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym ptakiem

Foto: Adobe Stock

Wirus pojawia się zwykle jesienią i zimą, w ostatnich tygodniach pojawił się w kilku krajach Europy, później niż zwykle. Nie jest groźny dla przetworzonej żywności, ale zawsze niepokoi władze i hodowców drobiu, bo zmusza do prewencyjnego likwidowania stad kurcząt, kur, kaczek, gęsi i indyków. Z powodu ptasiej grypy zlikwidowano od 2021 r. 32 mln sztuk drobiu we Francji, gdzie jest najwięcej ferm hodowlanych.

Wzrost liczby ognisk stwierdzano wcześniej od początku października, w tym roku nastąpiło to w listopadzie — ogłosiły wspólnie Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności EFSA, Europejski Ośrodek Zapobiegania Chorobom i Kontroli ECDC i unijne laboratorium referencyjne EURL. „Najnowszy wzrost przypadków wirusa wśród dzikich ptaków może wynikać z późniejszej jesiennej migracji kilku gatunków ptaków wodnych po względnie łagodnej jesieni” — wyjaśniły i dodały, że po raz pierwszy stwierdzono wirusa wśród ptaków i ssaków na Antarktydzie.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rolnictwo
Michał Kołodziejczak: Związek rolniczy Orka istnieje na razie tylko w Sejmie
Rolnictwo
Tajemnicza głodówka w Sejmie nieistniejącego związku
Rolnictwo
Dziwny strajk głodowy w Sejmie. Rolniczy związek nie istnieje, ale protestuje
Rolnictwo
Prestiżowa nagroda w konkursie Unii Europejskiej dla polskiego instytutu
Rolnictwo
Cebula towarem wyborczym w Indiach