Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia

Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia wiąże się z ich klasyfikacją do właściwych okresów sprawozdawczych. Chodzi o ustalenie, które wydatki dotyczą zamykanego roku obrotowego, a które następnego.

Publikacja: 16.12.2015 06:30

Częstym problemem pojawiającym się przy zamykaniu roku obrotowego jest ujęcie w księgach rachunkowych kosztów występujących na przełomie roku. Szczególne znaczenie odgrywają w tym procesie nadrzędne zasady rachunkowości, tj. zasady: memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności i istotności.

Zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostka zobowiązana jest do wprowadzenia do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego, w postaci zapisu, każdego zdarzenia, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Księgi rachunkowe powinny być kompletne, tj. obejmować wszystkie koszty i przychody, które pojawiły się w danym roku obrotowym. Ponadto jednostka przy ujmowaniu kosztów do określonego okresu sprawozdawczego powinna kierować się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, czyli:

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił