Inwentaryzacja 2023

Zgodnie z ustawą o rachunkowości przeprowadzenie inwentaryzacji jest obowiązkiem każdej firmy, która prowadzi księgi rachunkowe. W ustawie nie ma jednak żadnych wskazówek przedstawiających zasady lub metody jej przeprowadzania. Biorąc to pod uwagę każde przedsiębiorstwo ma za zdanie wypracować zasady jej przeprowadzania we własnym zakresie. Wybrane metody dokonania ewidencji muszą jednak uwzględnić rodzaj, wielkość, a także specyfikę posiadanych zasobów.

Publikacja: 20.12.2023 02:00

Inwentaryzacja 2023

Foto: Adobe Stock

Inwentaryzacja to zestaw skoordynowanych działań rachunkowych, których zadaniem jest precyzyjne określenie stanu liczbowego oraz wartości majątku należącego do firmy. Istotnym elementem każdej przeprowadzonej inwentaryzacji jest szczegółowy raport ukazujący ewentualne rozbieżności pomiędzy stanem rzeczywistym, a tym wynikającym z ewidencji księgowej. Podstawą inwentaryzacji jest określenie faktycznej struktury majątku firmy i wykrycie potencjalnych problemów. Odpowiednio zrealizowana inwentaryzacja umożliwia również rozliczenie osób odpowiedzialnych za stan majątkowy przedsiębiorstwa.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt