FAO: ceny żywności w maju najniższe od 2 lat

Wskaźnik cen podstawowych grup żywności zmalał w maju do poziomu najniższego od 2 lat, bo taniejące oleje roślinne, zboża i produkty nabiałowe przeważyły nad drożejącymi mięsem i cukrem — ogłosiła Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

Publikacja: 04.06.2023 18:45

FAO: ceny żywności w maju najniższe od 2 lat

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik cen tych grup wyniósł 123,3 pkt wobec skorygowanej dla kwietnia liczby 127,7 pkt. Początkowo FAO podała dla kwietnia 127,2 pkt. Majowy odczyt był najniższy od kwietnia 2021 oznacza, że jest o 22 proc. mniejszy od absolutnego rekordu, wyliczonego dla marca 2022, pierwszego miesiąca od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wskaźnik cen zbóż wyniósł w maju 129,7 pkt — o 6,5 pkt (4,8 proc.) mniej niż w kwietniu i o 43,9 pkt (25,3 proc.) mniej od rekordu sprzed roku. Pszenica staniała o 3,5 proc. ze względu na dobre perspektywy dostaw w kampanii 2023/24 i po przedłużeniu umowy zbożowej Rosja-Ukraina. Podobnie staniała kukurydza dzięki spodziewanej lepszej kampanii i większym zbiorom w Brazylii i USA. Wolne tempo jej eksportu ze Stanów i anulowanie zakupów przez Chiny też miały wpływ. Staniały też jęczmień o 9,5 proc. i sorgo o 9,7 proc., niejako pod wpływem pszenicy i kukurydzy. Zdrożał natomiast ryż, bo trudniej było załatwić nowe dostawy z Wietnamu i Pakistanu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Wybierz ofertę dla Ciebie

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Przemysł spożywczy
Kalmary czy jelita świni? Masowo fałszują żywność
Przemysł spożywczy
Klimat a nowe podejście do upraw
Przemysł spożywczy
Piwo Osama Bin Lager hitem. Nie tylko w sieci
Przemysł spożywczy
Nutella z nowym składem. Ferrero celuje w konsumentów na roślinnej diecie
Przemysł spożywczy
Nestlé wypuszcza linię mrożonek dla osób przyjmujących Ozempic
Przemysł spożywczy
Upadek kubańskiego cukru. Kuba musi importować swój flagowy produkt