Według niej na takim braku wdrożenia tracą firmy, w interesie których jest zapewnienie bezpieczeństwa pracodawcy i pracownika, a także uniknięcie strat związanych z niewykryciem nieprawidłowości. – Mamy już dziewiąty projekt ustawy wdrażający dyrektywę, ale on też ma jeszcze sporo wad i luk i wciąż daleko do jej uchwalenia. Nowy parlament zapewne nie zacznie prac od tego projektu – dodała ekspertka.

Czytaj więcej

Ochrona sygnalistów: z wdrożeniem zmian lepiej nie czekać

Drugim gościem programu Wojciecha Tumidalskiego był Grzegorz Lang z Federacji Przedsiębiorców Polskich, który mówił o problemach prawnych, z jakimi boryka się polska branża pogrzebowa. Jak zauważył ekspert, to chyba jedyna w kraju branża usługowa, w której nie obserwujemy działalności dużych zagranicznych przedsiębiorców. – Firmy, które z nami współpracują i przestrzegają prawa, wypracowały dobre praktyki by zapewnić godność osób zmarłych i jakość usług. Ich zdaniem największym problemem w tym segmencie jest szara strefa – nieuczciwa konkurencja, która nie przestrzega zasad w pracy i zatrudnieniu. Jej działanie według naszych badań może kosztować budżety publiczne około 2 mld zł.

Jego zdaniem największy po szarej strefie kłopot tej branży to brak przepisów związanych z transportem międzynarodowym ciał zmarłych, a także – z jednej strony - niejasności funkcjonowania tego typu biznesów przy cmentarzach wyznaniowych i parafialnych, a z drugiej – nadużywanie dominującej pozycji przez komunalne przedsiębiorstwa pogrzebowe przy cmentarzach komunalnych.

Czytaj więcej

Łąka, góry czy jezioro to nie jest miejsce na prochy przodka