Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?

Wzrost liczy zakażeń zwiększył aktywność przedsiębiorców w poszukiwaniu rozwiązań co do prowadzonych biznesów i strukturyzacji własności. W wielu firmach właściciele czekają na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej.

Publikacja: 26.11.2020 16:15

Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?

Foto: Adobe Stock

Firmy rodzinne od kilku lat oprócz typowych wyzwań gospodarczych w większości borykają się z wyzwaniem przeprowadzenia zmiany pokoleniowej tak, by ograniczyć ryzyko konfliktów rodzinnych i ich wpływu na firmę. Proces jest wielowątkowy i choć w dużej mierze sprowadza się do działań prawnych, stoi za nim głównie element emocjonalny i trudność w rozdzieleniu emocji od działań biznesowych. W takiej konfiguracji firma staje się członkiem rodziny. Z perspektywy założyciela powstaje swoisty konflikt pomiędzy dobrem firmy, własnymi marzeniami a dobrem dzieci, współmałżonka, rodzica. Nadal tylko nieliczna liczba założycieli zdecydowała się w tzw. sile wieku przekazać firmę kolejnemu pokoleniu i odsunąć do drugiego rzędu. Istnieje grono tych, którzy nie mierzą się z konsekwencjami decyzji co do przyszłości firmy i pozostawiają zdarzenia losowi, uzależniając od nagłych zdarzeń, zachorowań, czy śmierci. I to, jak bardzo chcą by firma przetrwała, często ma się nijak do faktycznych działań niezbędnych do realizacji tego celu, w konsekwencji sprowadzając na rodzinę wszystkie ryzyka wynikające z zaniedbania założyciela i decyzji o strukturyzacji sukcesji czy sprzedaży firmy zawczasu.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać