Zakupy w internecie: grzywna za brak informacji

Jeśli przedsiębiorca nie poinformuje kupującego w sieci o jego prawach, narazi się na sankcje.

Publikacja: 19.12.2014 09:08

Zakupy w internecie: grzywna za brak informacji

Foto: www.sxc.hu

Za kilka dni, 25 grudnia, zacznie obowiązywać ustawa o prawach konsumenta. Przez ostatnie trzy miesiące omawialiśmy najważniejsze zmiany, jakie wprowadza. Na zakończenie przedstawiamy skutki nieprzestrzegania nowych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców.

Muszą sięgnąć do kieszeni

Chodzi o konsekwencje, które pociąga za sobą niespełnienie poszczególnych obowiązków informacyjnych. Przykładem może być wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy. Jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o 14-dniowym terminie na odstąpienie od umowy, prawo to wygaśnie dopiero po 12 miesiącach od dnia upływu tego terminu (obecnie są to trzy miesiące).

Inne, dotkliwsze dla przedsiębiorcy konsekwencje to obowiązek poniesienia kosztów zwrotu rzeczy, jeśli nie poinformował konsumenta, że ma je pokryć. Będzie też musiał zwrócić inne, dodatkowe płatności, jeżeli poprzez zastosowanie domyślnych opcji założył, że konsument zgodził się je pokryć, co wcale nie musiało nastąpić (domyślnie zaznaczone czekboksy).

Jeżeli przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta o łącznej cenie lub wynagrodzeniu za świadczenie wraz z podatkami, konsument także nie ponosi tych kosztów. Ciężar dowodu spełnienia obowiązków informacyjnych spoczywać będzie każdorazowo na przedsiębiorcy.

Na własne ryzyko

Nowa ustawa przewiduje także konsekwencje niedopełnienia ustanowionych w niej obowiązków odnoszących się już do konkretnych rodzajów transakcji. Jeżeli konsument robi zakupy przez internet, przedsiębiorca musi mu zapewnić możliwość wyraźnego potwierdzenia, że wie, iż zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty, a jeżeli do jego złożenia używa się przycisku, powinien on zostać oznaczony słowami „zamówienie z obowiązkiem zapłaty". Jeśli przedsiębiorca nie spełni tych wymogów, umowa nie zostanie zawarta.

Przy umowach zawieranych z użyciem telefonu przedsiębiorca musi potwierdzić treść proponowanej umowy utrwaloną na trwałym nośniku. Oświadczenie konsumenta o zawarciu umowy będzie skuteczne dopiero w momencie utrwalenia go na trwałym nośniku (a nie w chwili złożenia go podczas rozmowy telefonicznej, jak było do tej pory), co może nastąpić dopiero  gdy konsument otrzyma potwierdzenie oferty.

Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni tych obowiązków, oświadczenie konsumenta będzie bezskuteczne. Czyli jeżeli nie spełni on ustawowych obowiązków w obu wskazanych sytuacjach, a mimo to spełni swoje świadczenie, nastąpi to na jego koszt i ryzyko. Spełnienie świadczenia niezamówionego nie wiąże bowiem konsumenta i nie nakłada na niego żadnych obowiązków. Przepisy wprost mówią, że ewentualne żądanie natychmiastowej lub odroczonej zapłaty za produkty bądź żądanie zwrotu albo przechowania produktów, które przedsiębiorca dostarczył, chociaż konsument ich nie zamówił, stanowi nieuczciwą praktykę rynkową i może oznaczać dla przedsiębiorcy m.in. konieczność zapłaty grzywny.

Przedsiębiorca może też zostać ukarany grzywną za naruszenie obowiązków informacyjnych. Niewywiązanie się z nich może również powodować odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych, może też być uznane za wprowadzanie w błąd czy nawet za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. A to może skutkować karą w wysokości do 10 proc. przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym naruszenie. Choćby więc z tego powodu warto pomyśleć o przestrzeganiu nowych przepisów już dzisiaj, by uniknąć dotkliwych konsekwencji za ich naruszenie.

CV

Autorka jest prawnikiem w Barta Litwiński Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów

Za kilka dni, 25 grudnia, zacznie obowiązywać ustawa o prawach konsumenta. Przez ostatnie trzy miesiące omawialiśmy najważniejsze zmiany, jakie wprowadza. Na zakończenie przedstawiamy skutki nieprzestrzegania nowych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców.

Muszą sięgnąć do kieszeni

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?