Przyjmowanie do firmy cudzoziemca

Polski rynek pracy otwiera się na imigrantów z państw trzecich. Wraz ze wzrostem ich zatrudnienia rośnie jednak liczba nieprawidłowości. Często wynikają one z niewiedzy, ale też z niedbałości.

Aktualizacja: 11.09.2015 10:21 Publikacja: 11.09.2015 06:30

Przyjmowanie do firmy cudzoziemca

Foto: www.sxc.hu

Aby legalnie zatrudnić cudzoziemca, powinny być spełnione konkretne warunki. Musi on posiadać ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Polski wraz z odpowiednią podstawą pobytu (umożliwiającą podjęcie zatrudnienia). Firma powierzająca wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest zobowiązana uzyskać dla niego zezwolenie na pracę (chyba że takie nie jest wymagane). Samo natomiast wykonywanie pracy nie może się odbywać na innych warunkach lub stanowisku niż określone w zezwoleniu. Jak orzekł bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 kwietnia 2009 r. (II SA/Wa 1677/08), w przypadku zezwoleń na pracę cudzoziemców najistotniejsze jest to, by ten, kto otrzymał stosowne zezwolenie (przyrzeczenie), wykonywał jedynie tę pracę, która została określona w tym zezwoleniu (przyrzeczeniu).

Pozostało 86% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał rozporządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt