Kłopotliwy wpis hipoteki na rzecz poręczyciela

Z logicznego punktu widzenia sytuacja poręczyciela, który spłaca zabezpieczony hipoteką dług w części wydaje się klarowna. W zakresie spłaty uzyskuje on prawo do ustanowienia hipoteki na swoją rzecz i to w konkretnym miejscu działu IV księgi wieczystej – pod hipoteką wierzyciela, którego swoim poręczeniem zabezpieczył.

Publikacja: 03.02.2017 05:10

Kłopotliwy wpis hipoteki na rzecz poręczyciela

Foto: 123RF

Uzyskanie takiego wpisu często było sporym wyzwaniem, gdyż liczba związanych z nim zagadnień prawnych skutkowała brakiem jednolitości orzeczniczej sądów. Do zmiany tego stanu rzeczy powinna przyczynić się wykładnia przepisów zawarta przez Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z 9 września 2016 roku w sprawie o sygn. akt V CSK 30/16. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Dłużnik „A" zaciągnął zobowiązanie względem Wierzyciela „B" w wysokości 100 tys. zł. Zobowiązanie to zostało zabezpieczone wpisem na rzecz „B" hipoteki obciążającej nieruchomość będącą we własności „A", a ponadto do 50 tys. zł poręczył za nie Poręczyciel „C".

Pozostało 88% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać