Czy rodzic może być gorzej traktowany w pracy?

Różnicowanie sytuacji pracowników z przyczyn niezwiązanych z ilością i jakością świadczonej pracy, ale na przykład z powodu korzystania z uprawnień rodzicielskich, stanowi zakazaną prawem dyskryminację.

Publikacja: 22.02.2024 02:00

Czy rodzic może być gorzej traktowany w pracy?

Foto: Adobe Stock

W 2023 r. weszły w życie przepisy wdrażające do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, znaną powszechnie jako tzw. dyrektywę work-life balance. Jednym z celów przyświecających nowelizacji przepisów, w szczególności w zakresie urlopu ojcowskiego oraz rodzicielskiego, było wyrównanie sytuacji kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Założeniem zarówno tych zmodyfikowanych, jak i całkowicie nowych uprawnień przysługujących pracującym ojcom jest pomoc w odciążeniu kobiet w obowiązkach rodzicielskich, a także wsparcie ich powrotu na rynek pracy oraz kontynuowanie lub rozwijanie przez nie swoich karier zawodowych.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP