Picie alkoholu na pracy zdalnej trudniej wykryć

Wprowadzenie rutynowych kontroli trzeźwości osób na tzw. home office jest bardzo trudne do zorganizowania. Możliwa jest jednak kontrola at hoc w razie uzasadnionych podejrzeń co do stanu pracownika.

Publikacja: 04.05.2023 02:00

Picie alkoholu na pracy zdalnej trudniej wykryć

Foto: Adobe Stock

Okres pandemii, izolacji, przymusowej pracy zdalnej oraz napięta sytuacja polityczno-gospodarcza umożliwia znalezienie dodatkowego pretekstu do sięgania po używki – alkohol, który mylnie jest traktowany jako oderwanie od rzeczywistości, stwarza pozory pomocy w chwilowym zapomnieniu i relaksie, także podczas pracy. Raport „Zwrot w modelach konsumpcji, 2. edycja raportu: Alkohol w Polsce” wskazuje, że w trakcie lat 2020-2021 całkowita konsumpcja czystego alkoholu na głowę mieszkańca Polski zmalała o odpowiednio 0,16 litra oraz 0,08 litra względem roku 2019 (dane: PARPA). Zauważono jednak, że rośnie sprzedaż napojów spirytusowych, zwłaszcza tzw. alkoholu premium (np. rum, whisky i gin). Obecnie w Polsce przeważa model spożywania alkoholu ze zwiększającym się udziałem napojów wysokoprocentowych kosztem tych o niskiej zawartości alkoholu (np. piwo) oraz niskim udziałem wina. Analiza przeprowadzona przez PARPA wskazuje, że zwiększoną ilość spożywania alkoholu notuje się u osób, które już wcześniej piły ryzykownie oraz w nadmiernych ilościach.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?