Wraca pomysł ziobrystów. Więzienie za lżenie Kościoła

Karę do dwóch lat pozbawienia wolności za wyszydzanie, lżenie Kościoła, jego dogmatów lub obrzędów przewiduje obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, którym w przyszłym tygodniu zajmie się Sejm.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Wraca pomysł ziobrystów. Więzienie za lżenie Kościoła

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Projekt jest obywatelski, ponieważ podpisało się pod nim kilkaset tysięcy Polek i Polaków, jednak rozwiązania w nim zawarte przygotowali dwa lata temu politycy, wówczas jeszcze, Solidarnej Polski i to także oni zbierali pod nim podpisy.

Projekt „w obronie chrześcijan” bez powodzenia

Pierwsza próba uchwalenia tego prawa spaliła na panewce latem ubiegłego roku, kiedy niespodziewanie punkt ten został zdjęty z obrad Sejmu tuż przed głosowaniem. Zawarta w nim sankcja za lżenie Kościoła, w wyniku naniesionych poprawek, była wówczas jeszcze surowsza niż obecnie proponowany zapis, wynosiła bowiem trzy lata więzienia.

Z uwagi na obywatelski charakter projektu marszałek Sejmu zdecydował, że będzie on procedowany w nowej kadencji. Został nadany mu druk i propozycję w pierwotnym kształcie skierowano do pierwszego czytania. Miało ono odbyć się w lutym. Ostateczne projekt nie znalazł się w harmonogramie obrad i posłowe zajmą się nim na posiedzeniu rozpoczynającym się 24 kwietnia.

Ziobryści sami nazwali proponowane zmiany projektem „w obronie chrześcijan”. Według nich jest on odpowiedzią na przypadki ataków na miejsca kultu religijnego i agresji wobec chrześcijan.

Czytaj więcej

Więzienie za szydzenie z Kościoła. Ziobryści chcą zmienić Kodeks karny

Dwa lata więzienia za szydzenie z Kościoła

Podstawowym założeniem projektu jest zmiana art. 195 Kk., który obecnie zakłada karę do dwóch lat pozbawienia wolności za złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego. Autorzy projektu chcą wykreślenia słowa „złośliwe”. Tej samej karze podlegałaby też osoba, która przeszkadza pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym.

Zmiana miałaby dotknąć też art. 196 Kk sankcjonujący obecnie karą do 2 lat więzienia obrazę uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie publicznie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

Po zmianie do dwóch lat pozbawienia wolności groziłoby za publiczne lżenie Kościoła, innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej lub wyszydzanie jego doktryn lub obrzędów. Tą samą karą zagrożone byłoby też publiczne znieważanie przedmiotu czci religijnej lub miejsce wykonywania obrzędów religijnych.

Autorzy projektu chcą też uzupełnienia Kodeksu karnego o art. 27a, który uniemożliwiałby karanie za wyrażenie przekonań, ocen lub opinii obecnych w nauce głoszonej przez kościół lub inny związek wyznaniowy. Nie wyłączałoby to jednak odpowiedzialności za zniewagę lub zakłócenie porządku publicznego ze względu na formę wyrażenia przekonania, oceny lub opinii.

Czytaj więcej

Ziobryści wnieśli projekt o karach za szydzenie z Kościoła

Ta ustawa może służyć za „knebel”

Zdecydowanie przeciwna temu projektowi była w ubiegłej kadencji Sejmu opozycja, a dzisiejsza większość rządząca. Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus określiła wtedy te rozwiązania jako „knebel" uniemożliwiający mówienie źle o Kościele i księżach.

Jeden z autorów proponowanych rozwiązań poseł Marcin Warchoł z Suwerennej Polski liczy na poparcie zmian przez Sejm. - To projekt bardzo ważny z punktu widzenia wolność prawa do wyznawania religii w sposób niezakłócony. Jak pokazują statystyki skala agresji wobec chrześcijan rośnie. Obecne przepisy nie chronią przedmiotów kultu religijnego w sposób wystarczający. Ten projekt jest bardzo potrzebny – mówi „Rzeczpospolitej” Warchoł.

Projekt jest obywatelski, ponieważ podpisało się pod nim kilkaset tysięcy Polek i Polaków, jednak rozwiązania w nim zawarte przygotowali dwa lata temu politycy, wówczas jeszcze, Solidarnej Polski i to także oni zbierali pod nim podpisy.

Projekt „w obronie chrześcijan” bez powodzenia

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?