"Za życiem" - wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin

Od 1 stycznia br. ciężarne mają dostęp do diagnostyki prenatalnej, odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej z tytułu urodzenia upośledzonego lub chorego dziecka oraz do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych.

Publikacja: 26.01.2017 05:20

"Za życiem" - wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin

Foto: 123RF

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem" (dalej: ustawa). Celem ustawy jest zapewnienie kobietom w ciąży oraz rodzinom wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i instrumentów polityki na rzecz rodziny.

Wsparcie to realizowane jest m.in. poprzez zapewnienie ciężarnym dostępu do diagnostyki prenatalnej, zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, dostęp do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, o których mowa powyżej, czy też możliwość przeprowadzenia porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt