Przepis na nowoczesne miejsce pracy? Hybryda i AI

Rozmowa z Magdaleną Zajkowską, wiceprezeską Nest Banku.

Publikacja: 21.11.2023 20:00

Przepis na nowoczesne miejsce pracy? Hybryda i AI

Foto: mat. pras.

Materiał partnera: Nest Bank

Nest Bank znacząco dostosował się do postpandemicznych realiów na rynku pracy, przyjmując model hybrydowy. Jakie były główne motywy tych zmian?

Nasza decyzja o wprowadzeniu na stałe modelu pracy hybrydowej dla 98 proc. pracowników opierała się głównie na wnioskach z okresu pandemii oraz wynikach wewnętrznego badania satysfakcji z pracy z 2021 roku. Praca zdalna okazała się skuteczna i odpowiadała naszym pracownikom, a większość z nich zadeklarowała, że chciałaby ten model utrzymać. Jednak w ankietach pojawił się ważny wątek – naszym pracownikom zależało na tym, aby nie tracić relacji ze swoimi zespołami. Dlatego chcieli mieć okazję spotkać się w biurze, wtedy kiedy tego potrzebują. I tak narodził się nasz docelowy hybrydowy model pracy. Pracujemy zdalnie, ale mamy dwie centrale, w których w każdej chwili zespoły mogą się spotkać i popracować wspólnie. Nasi pracownicy mają nie tylko możliwość skorzystania z biur i spotkania się zawodowo, ale także zapewniamy im regularne okazje do integracji poprzez imprezy firmowe czy warsztaty.

Większość pracy jednak wykonujecie zdalnie. Jak się do tego przygotowaliście?

Mieliśmy już wcześniej przygotowaną infrastrukturę IT i plany awaryjne, co pozwoliło nam szybko przejść na model zdalny. Wykorzystaliśmy narzędzia takie jak Microsoft 365 czy Azure DevOps. Oprócz zapewnienia odpowiedniej technologii i infrastruktury IT skupiliśmy się również na samopoczuciu naszych pracowników. Przykładowo – program dla pracowników Fitnest przeniósł się do świata online, oferując cotygodniowe treningi, webinary oraz mnóstwo aktywności sezonowych.

Program wellbingowy online brzmi jak wyzwanie. Jak udało się wam połączyć pracę z dbałością o zdrowie pracowników?

Wellbeing to coś więcej niż tylko spektakularne działania czy stawianie skrzynek z owocami w kuchniach. Kluczowe jest codzienne budowanie świadomości i dbałość o zdrowie, ciało oraz umysł pracowników. W Nest Banku rozumiemy, że dobrostan pracownika to wartość priorytetowa, wymagająca regularnego zatrzymywania się i oddechu, na przykład poprzez spacer po pracy czy krótką sesję jogi. Nasze działania skupiają się na tym, aby pracownicy mogli na chwilę oderwać się od komputera i aktywnie spędzać czas. Jednym z naszych ulubionych działań jest „Aktywna przerwa”, podczas której pracownicy wykonują proste ćwiczenia z trenerem personalnym. Dodatkowo, w ramach naszych inicjatyw, zorganizowaliśmy niedawno wyzwanie charytatywne, gdzie pracownicy mogli rywalizować ze sobą, spalać kalorie i jednocześnie wspierać wybrane fundacje proekologiczne. To pokazuje, jak wellbeing może łączyć się z  poprawą dobrostanu, zachęcając do zdrowego stylu życia i jednocześnie przyczyniając się do większego celu.

W swoich działaniach Nest! stawia także mocno na nowoczesne technologie. Inwestujecie również w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Jak to przekłada się na pracowników?

Bardzo nam zależy, aby technologia, a w szczególności sztuczna inteligencja, była integralną częścią DNA naszej firmy. W tym celu stworzyliśmy dla naszych pracowników wirtualnego asystenta AI, opartego na ChatGPT-4 i wewnętrznych bazach danych, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo przetwarzanych informacji. Nasz wirtualny asystent nazywa się Puchacz, a jego głównym zadaniem jest wspieranie pracowników w codziennych obowiązkach – od udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące wewnętrznych procedur po bardziej skomplikowane funkcje, takie jak pisanie tekstów w naszym unikalnym stylu. Dzięki Puchaczowi każdy pracownik ma możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności ChatGPT oraz zapoznawania się z nieograniczonymi możliwościami, jakie otwiera przed nami generatywna sztuczna inteligencja.

Materiał partnera: Nest Bank

Materiał partnera: Nest Bank

Nest Bank znacząco dostosował się do postpandemicznych realiów na rynku pracy, przyjmując model hybrydowy. Jakie były główne motywy tych zmian?

Pozostało 95% artykułu
Pracodawca Rzeczpospolitej
Tabu menopauzy utrudnia życie kobiet i szkodzi pracodawcom
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Pracodawca Rzeczpospolitej
Więcej równości w work-life balance
Materiał Promocyjny
W pracy konieczna jest równowaga
Pracodawca Rzeczpospolitej
Warto świadomie działać na rzecz zdrowia kobiet
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Materiał partnera
Równość nie zawsze znaczy to samo