Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Donalda Tuska? Zadowolonych więcej niż niezadowolonych

"Jak Pani/Pana zdaniem zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami koalicji KO-PSL-Polski 2050 i Nowej Lewicy?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 15.04.2024 15:34

Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz w sejmowych ławach

Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz w sejmowych ławach

Foto: AFP

KO, PSL, Polska 2050 i Nowa Lewica zapowiadały, że będą współpracować przy tworzeniu rządu już przed wyborami parlamentarnymi z 15 października 2023 roku. Jednocześnie wszystkie te partie wykluczały możliwość podjęcia współpracy z PiS.

Rząd Donalda Tuska sprawuje władzę od 13 grudnia

Umowę koalicyjną cztery formacje (choć w rzeczywistości liczba partii tworzących koalicję jest większa, bo np. w skład KO wchodzą oprócz PO także Inicjatywa Polska i Zieloni) zawarły 10 listopada na trzy dni przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji.

Jednak rząd KO-PSL-Polski 2050 i Nowej Lewicy został zaprzysiężony dopiero miesiąc później, 13 grudnia, po nieudanej próbie uzyskania wotum zaufania przez Mateusza Morawieckiego, któremu prezydent Andrzej Duda po wyborach powierzył misję stworzenia rządu.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS

Od 13 grudnia rządowi Donalda Tuska udało się m.in. odblokować środki z KPO, które wcześniej nie płynęły do Polski w związku ze sporem rządu PiS i Komisji Europejskiej dotyczącym reformy sądownictwa i przestrzegania w Polsce reguł praworządności. Ponadto rząd przyznał 20-procentowe podwyżki urzędnikom i 30-procentowe podwyżki nauczycielom (choć co do tych podwyżek pojawiły się zarzuty środowisk nauczycielskich twierdzących, że 30-procentowa podwyżka miała dotyczyć podstawy wynagrodzenia, a nie wynagrodzenia wraz z dodatkami). Rząd przejął kontrolę nad mediami publicznymi (choć legalność sposobu tego przejęcia jest kwestionowana przez część środowisk prawniczych), przeprowadził zmianę na stanowisku prokuratora krajowego (znów — głównie według przedstawicieli obecnej opozycji — niezgodnie z prawem) i rozpoczął reformę sądownictwa przedstawiając m.in. nową ustawę o KRS.

34,7 proc.

Tylu badanych uważa, że sytuacja w Polsce pod rządami nowej koalicji poprawiła się

Rząd nie zrealizował jednak wielu obietnic wyborczych partii go tworzących — m.in. obietnicy KO dotyczącej wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. złotych. Ogólnie z tzw. 100 konkretów KO na pierwszych 100 dni rządu udało się jak dotąd w pełni zrealizować najwyżej kilkanaście.

Przedstawiciele koalicji rządzącej podkreślają jednak, że stan w jakim zastali państwo po rządach PiS okazał się gorszy niż się spodziewali, co opóźnia realizację niektórych reform.

Sondaż: 44 proc. osób w wieku powyżej 50. roku życia uważa, że sytuacja w Polsce pod rządami koalicji KO-Polski 2050-PSL i Nowej Lewicy poprawiła się

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak — ich zdaniem — zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami nowej koalicji.

Zdaniem 34,7 proc. badanych sytuacja ta poprawiła się.

27,4 proc. respondentów jest zdania, że sytuacja w kraju nie zmieniła się.

Zdaniem 27,3 proc. badanych sytuacja w kraju pogorszyła się.

10,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Sytuację w Polsce po zmianie władzy za lepszą uważa więcej niż 2 na 5 respondentów powyżej 50 roku życia (44 proc.) i niemal tyle samo badanych z miast liczących powyżej 200 tys. osób. Częściej niż pozostali zmiany na lepsze zauważają respondenci z wyższym wykształceniem (39 proc.) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

KO, PSL, Polska 2050 i Nowa Lewica zapowiadały, że będą współpracować przy tworzeniu rządu już przed wyborami parlamentarnymi z 15 października 2023 roku. Jednocześnie wszystkie te partie wykluczały możliwość podjęcia współpracy z PiS.

Rząd Donalda Tuska sprawuje władzę od 13 grudnia

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ukrainiec ucieka przed poborem. Lawina wniosków o ochronę międzynarodową
Polityka
Zajączkowska-Hernik: Konfederacja będzie bronić obrotu gotówkowego
Polityka
Trzecia Droga przekłada termin prezentacji list wyborczych. Hołownia wskazał powód
Polityka
Obajtek odpowiada na wpis Tuska: Po ile dziś w Polsce paliwo?
Polityka
Sondaż CBOS: Gwałtowny spadek poparcia dla KO
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?