USA: Widmo paraliżu administracji. Pentagonowi pieniądze skończą się za dwa tygodnie

Prezydent Joe Biden spotka się we wtorek z przedstawicielami Partii Demokratycznej i Republikańskiej z obu izb Kongresu, z którymi będzie rozmawiał o pilnej potrzebie przyjęcia ustaw o finansowaniu działań administracji.

Publikacja: 26.02.2024 05:12

Joe Biden

Joe Biden

Foto: ELIZABETH FRANTZ, REUTERS

Już w piątej Stanom Zjednoczonym grozi częściowy shutdown, czyli paraliż administracji spowodowany brakiem środków na jej funkcjonowanie.

USA: Którym departamentom zabraknie pieniędzy już 1 marca?

Jeśli Kongres nie przyjmie odpowiednich ustaw od 1 marca środków na działanie nie będzie miał m.in. Departament Transportu. Po 1 marca finansowania nie będzie miał też m.in. Departament Energii, Departament Spraw Weteranów, Departament Rolnictwa oraz Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Z kolei Departamentowi Obrony pieniądze skończą się 8 marca — zwraca uwagę Reuters.

Czytaj więcej

Prawybory w Karolinie Południowej: Donald Trump wygrał w stanie Nikki Haley

Biden ma rozmawiać z kongresmenami również o impasie w sprawie uchwalenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która ma umożliwić udzielanie dalszej pomocy wojskowej Ukrainie. Ustawa, przyjęta przez Senat, utknęła w Izbie Reprezentantów, która — jak dotąd — się nią nie zajęła. Oprócz 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy w ustawie zapisano też środki na wsparcie Izraela i Tajwanu.

Impas w Kongresie w negocjacjach ws. ustaw dotyczących finansowania administracji

W Kongresie trwa też impas jeśli chodzi o ustawę mającą pozwolić na uniknięcie paraliżu administracji. Lider większości w Senacie, Chuck Schumer oświadczył w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że nadal nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie i wezwał spikera Izby Reprezentantów, Mike'a Johnsona (Partia Republikańska), by ten „przyspieszył” działanie w tej sprawie i umożliwił zawarcie kompromisu, pomimo obiekcji ze strony niektórych przedstawicieli prawego skrzydła Partii Republikańskiej.

Johnson umieścił w niedzielę w serwisie X informację, że Partia Republikańska nadal „negocjuje w dobrej wierze” dodając, iż wiele spornych kwestii to „żądania przedstawione przez demokratów”.

Johnson wyraził też nadzieję, że negocjacje zakończą się „tak szybko, jak to możliwe”.

Już w piątej Stanom Zjednoczonym grozi częściowy shutdown, czyli paraliż administracji spowodowany brakiem środków na jej funkcjonowanie.

USA: Którym departamentom zabraknie pieniędzy już 1 marca?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Morderstwa, pobicia, otrucia, zastraszanie. Rosja atakuje swoich wrogów za granicą
Polityka
Boris Johnson chciał zagłosować w wyborach. Nie mógł przez wprowadzoną przez siebie zmianę
Polityka
Tajna kolacja Scholza i Macrona. Przywódcy Francji i Niemiec przygotowują się na wizytę Xi
Polityka
Bloomberg: Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem
Polityka
Co zrobi Moskwa, jeśli Zachód zabierze Rosji 300 miliardów dolarów?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił