Razem pyta czy Polska sprzedaje broń Izraelowi. Mówi o zbrodniach wojennych w Gazie

- Izraelem rządzi dziś niestety koalicja mniej i bardziej skrajnej nacjonalistycznej prawicy. Rząd Netanjahu prowadzi politykę okrutną, nieludzką i bezsensowną - mówił w Sejmie lider partii Razem, Adrian Zandberg.

Publikacja: 18.01.2024 14:38

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Piotr Nowak

Posłowie Razem w czasie wygłaszania oświadczeń poselskich domagali się w Sejmie zapewnień, że Polska nie sprzedaje broni Izraelowi.

Razem stanowi zaplecze parlamentarne rządu Donalda Tuska, partia ta nie wchodzi jednak do rządu, mimo zasiadania w klubie Nowej Lewicy, która do rządu wchodzi.

Posłowie Razem zarzucają Izraelowi popełnianie zbrodni wojennych

- Każde państwo ma prawo do obrony, ale odwet na ludności cywilnej nią nie jest — mówił Zandberg.

- Planowa masakra cywilów nie mieści się w żadnej definicji obrony i nic nie usprawiedliwia przemocy na taką skalę wobec bezbronnych ludzi jak ta, która dokonuje się w Gazie - dodał.

- Organizacje humanitarne alarmują, że w Gazie dochodzi dziś do zbrodni wojennych — stwierdził Zandberg.

Czytaj więcej

Amerykanie ponownie zaatakowali cele w Jemenie. Dowództwo USA pisze o samoobronie

- Izraelem rządzi dziś niestety koalicja mniej i bardziej skrajnej nacjonalistycznej prawicy. Rząd Netanjahu prowadzi politykę okrutną, nieludzką i bezsensowną. W Gazie zginęły tysiące dzieci, milion ludzi przepędzono z ich domów. Polska nie powinna pod żadnym pozorem przykładać do tego ręki. Polska broń, materiały wybuchowe, polskie zaopatrzenie wojskowe nie mogą być wykorzystywane do takich działań. Dlatego poprosiliśmy o wyjaśnienie ministerstwa w tej sprawie — oświadczył lider Razem.

- Jeśli polskie firmy sprzedają je do Izraela to powinniśmy wstrzymać te dostawy, tego wymaga dziś zwykła przyzwoitość - podsumował.

Z kolei poseł Razem Maciej Konieczny mówił, że "państwo Izrael od lat łamie prawo międzynarodowe nielegalnie okupując tereny palestyńskie, odmawiając ludności palestyńskiej prawa do przemieszczania się, limitując dostęp do wody, do pracy".

Chcę być pewna, że to nie polska broń spada na głowy palestyńskich dzieci.

Marcelina Zawisza, posłanka Razem

- Od trzech miesięcy w Gazie trwa masakra ludności. W tej sytuacji zasadne jest pytanie czy Polska ma w tym swój, nawet najdrobniejszy udział? Czy sprzedajemy broń i materiały wybuchowe do Izraela? Broń pochodząca z Polski nie może być wykorzystywana do masakry ludności cywilnej, ani w Gazie, ani w żadnym innym miejscu na ziemi - mówił.

- Izraelski ostrzał Gazy to nie jest normalny konflikt zbrojny. Normalny konflikt zbrojny jest wtedy, gdy walczą ze sobą armię, gdy jeśli ktoś ginie, to są to żołnierze, nie cywile. Wojska izraelskie nie mają oporów do tego, by strzelać do tych, którzy w prawie międzynarodowym są objęci szczególną ochroną - mówiła z kolei Dorota Olko, wskazując, że w atakach Izraela giną dziennikarze, pracownicy ochrony zdrowia i organizacji humanitarnych.

- To nie jest konflikt zbrojny. To jest zbrodnia wojenna - dodała.

- Zwracam się z pytaniem do ministra Sikorskiego, ministra Kosiniaka-Kamysza, czy są w stanie zapewnić, że nie będziemy dostarczać broni Izraelowi — podsumowała.

Marcelina Zawisza o wojnie w Strefie Gazy: Polska musi być po słusznej stronie historii

- Beniamin Netanjahu, premier Izraela, powiedział wyraźnie: wojsko Izraela nie oszczędzi nikogo. Zabije kobiety, mężczyzn i dzieci. To się dzieje w Gazie od trzech miesięcy. Zaplanowana, konsekwentna masakra ludności cywilnej. Musimy być pewni, że Polska nie bierze w tych działaniach udziału — mówiła Paulina Matysiak.

W wyniku ostrzału Strefy Gazy przez Izrael co 10 minut umiera dziecko. Gaza jest odcięta od świata, nie można z niej uciec, nie dociera do niej międzynarodowa pomoc humanitarna. Nie da się wyjaśnić tego koszmaru ani prawem do obrony, ani walką z terroryzmem. To zbrodnia wojenna. Chcę być pewna, że to nie polska broń spada na głowy palestyńskich dzieci. Polska nie może przykładać ręki do masakry Gazy. Musimy być po słusznej stronie historii — stwierdziła z kolei Marcelina Zawisza.

Izrael prowadzi operację wojenną w Strefie Gazy od 7 października, gdy Hamas dokonał niespodziewanego ataku na Izrael.

Posłowie Razem w czasie wygłaszania oświadczeń poselskich domagali się w Sejmie zapewnień, że Polska nie sprzedaje broni Izraelowi.

Razem stanowi zaplecze parlamentarne rządu Donalda Tuska, partia ta nie wchodzi jednak do rządu, mimo zasiadania w klubie Nowej Lewicy, która do rządu wchodzi.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”