Piotr Gliński w ostatniej chwili dzieli stanowiska w instytucjach kultury

Minister kultury Piotr Gliński rzutem na taśmę powołał na wieloletnie kadencje kilku szefów podległych instytucji kultury. Na siedem lat został powołany szef biura "Niepodległa", której celem było przygotowani setnej rocznicy odzyskania wolności.

Aktualizacja: 13.11.2023 06:28 Publikacja: 11.11.2023 09:41

Minister kultury prof. Piotr Gliński

Minister kultury prof. Piotr Gliński

Foto: MKiDN

Nominacje zostały wręczone w ministerstwie kultury 10 listopada. Piotr Gliński powołał Wojciecha Kalwata na stanowisko dyrektora Biura „Niepodległa”. Jego siedmioletnia kadencja rozpocznie się 14 listopada – podaje ministerstwo kultury.

Czym się zajmie biuro Niepodległa? 

Wojciech Kalwat jest historykiem, od 2017 r. pracował w Muzeum Historii Polski. Od 2022 r. pełni funkcję Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego.

Stanie na czele instytucji, która rok temu zakończyła realizować kilkuletni projekt związany z upamiętnianiem setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Gdy ta formuła się wyczerpała, Gliński postanowił przekształcić ją w Biuro „Niepodległa”, które ma kontynuowało działalność, ale skupiać nie tylko na okresie przełomu 1918 roku, ale też na innych rocznicach ważnych dla historii Polski, od końca XVIII wieku, czyli rozbiorów, po najnowszą historię Polski.

Przez ostatnie lata program „Niepodległa” nie tylko przypominał rok 1918, ale też powstania: wielkopolskie, śląskie i kształtowanie się granic Rzeczpospolitej. Udało się przywrócić do pamięci narodowej postaci dotychczas znajdujące się w cieniu Józefa Piłsudskiego, jak socjalistę Ignacego Daszyńskiego, czy chadeka Wojciecha Korfantego.

Czytaj więcej

Nie będzie Instytutu w Otwocku? Wycofali się radni PiS

W ciągu sześciu lat działalności – do końca 2022 r. poprzez program ten dofinansowanych zostało ponad 2 tysiące projektów, z czego blisko 200 o charakterze ogólnopolskim, ponad 1 300 projektów o zasięgu lokalnym, i prawie 600 zagranicznych. W 2018 r. resort kultury zapowiadał, że na sześcioletni program zarezerwowano 240 mln zł.

Muzeum Pileckiego z nową dyrektor

Minister Piotr Gliński powołał także 10 listopada Karolinę Kolbuszewską na stanowisko dyrektora Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Jej trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 grudnia 2023 r. To kolejna instytucja kultury powołana przez Glińskiego. Karolina Kolbuszewska dotychczas pracowała w IPN oraz Instytucie Pileckiego – instytucji powołanej przez Glińskiego. Od lutego 2021 r. do 31 marca 2023 r. była kierownikiem Działu Historyczno-Edukacyjnego, głównym inwentaryzatorem w Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Od 1 kwietnia pełni obowiązki dyrektora Muzeum – Dom Rodziny Pileckich.

Ligarski na czele Centrum Solidarności "Stocznia"

Z kolei Sebastian Ligarski został powołany na stanowisko dyrektora Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie. Jego pięcioletnia kadencja rozpoczęła z momentem powołania, czyli 10 listopada. Sebastian Ligarski wcześniej pracował w szczecińskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej na stanowisku Naczelnika Oddziału Badań Historycznych. Od 30 sierpnia pełnił obowiązki dyrektora Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie. To kolejna instytucja powołana przez Piotra Glińskiego.

Na pięcioletnią kadencję minister powołał także Martę Mleczko na stanowisko dyrektora Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie, a prof. Roberta Kotowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2024 r.

Nominacje zostały wręczone w ministerstwie kultury 10 listopada. Piotr Gliński powołał Wojciecha Kalwata na stanowisko dyrektora Biura „Niepodległa”. Jego siedmioletnia kadencja rozpocznie się 14 listopada – podaje ministerstwo kultury.

Czym się zajmie biuro Niepodległa? 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nie będzie Instytutu w Otwocku? Wycofali się radni PiS
Społeczeństwo
Jak będzie obchodzone Święto Niepodległej?
Polityka
PiS, KO i Lewica rzucają poważne siły na wybory do europarlamentu. Dlaczego?
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują wyraźnego faworyta
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS