Ponad dwa tygodnie temu trzy formacje opozycyjne oświadczyły, że mają wspólnego kandydata na premiera i że jest nim przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - mówił 24 października lider PO.
Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym 6 listopada ogłosił, że postanowił powierzyć misję sformowania nowego rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - przedstawicielowi komitetu wyborczego, który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał najwięcej głosów, czyli PiS.
Czytaj więcej
- Jeszcze pewne kosmetyczne korekty będą potrzebne - powiedział lider PO Donald Tusk, pytany o skład przyszłego rządu KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy po podpisaniu przez te formacje umowy koalicyjnej.
Kadencja Sejmu IX kadencji upłynie 12 listopada, pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji zaplanowano na godz. 12:00 w poniedziałek 13 listopada - poprowadzi je wyznaczony przez prezydenta marszałek senior, poseł PSL Marek Sawicki.
Umowa koalicyjna KO, Trzeciej Drogi i Lewicy
W piątek 10 listopada przedstawiciele dotychczasowej opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (PSL i Polski 2050) oraz Lewicy - oficjalnie w Senacie parafowali nową umowę koalicyjną. Wcześniej podpisanie dokumentu, który był negocjowany w ostatnim czasie, zapowiadał współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Z doniesień wynikało, że umowa koalicyjna liczy 24 punkty i obejmuje m.in. takie sprawy jak rozliczenie rządów PiS, media publiczne, środki z KPO czy praworządność. Zaprezentowane miały być też nazwiska kandydatów do objęcia stanowisk marszałków Sejmu i Senatu. Do umowy koalicyjnej nie miał być dołączony tzw. protokół rozbieżności.