PiS buduje nowy mit. Nie wiadomo czy Mateusz Morawiecki przedstawi rząd

Partia Jarosława Kaczyńskiego dostała czas potrzebny na przygotowanie się do przejścia do opozycji.

Aktualizacja: 08.11.2023 10:52 Publikacja: 08.11.2023 03:00

Rozważany jest scenariusz, w którym Morawiecki nie przedstawia kandydatów na ministrów i nie wygłasz

Rozważany jest scenariusz, w którym Morawiecki nie przedstawia kandydatów na ministrów i nie wygłasza exposé

Foto: PAP

Nowogrodzka szykuje plan działania na najbliższe kilka tygodni. PiS złapało wiatr w żagle po tym, jak prezydent Andrzej Duda ogłosił, że misję tworzenia nowego rządu dostanie Mateusz Morawiecki.

Powstanie gabinet cieni Mateusza Morawieckiego

– W tej czy innej formie pokażemy program, który chcielibyśmy realizować w kolejnej kadencji. To będzie punkt odniesienia dla PiS jako partii opozycyjnej – mówi nam jeden z ważnych polityków PiS.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak Polacy oceniają rozmowy opozycji o rządzie?

Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie usiłowała znaleźć większość potrzebną do przegłosowania wotum zaufania dla nowego gabinetu, ale jak wynika z naszych informacji, rozważany jest scenariusz, w którym Morawiecki nie przedstawia kandydatów na ministrów i nie wygłasza exposé.

– Analizowane są różne opcje. Niezależnie od tego, który scenariusz zostanie wybrany, całość ma być mitem, którym pokażemy naszym wyborcom, że choć wygraliśmy, to jednak układ sił opozycyjnych uniemożliwił kontynuację sprawowania władzy – tłumaczy nasz informator.

Zimą odbędzie się kongres programowy PiS, który ma wyznaczyć nowy kierunek partii. Równolegle zacznie działać zespół na czele z Morawieckim, który ma rozliczać działanie nowego rządu.

Nowy rząd: Opozycja czeka na swoją kolej

Prezydent wskazał Marka Sawickiego z PSL jako marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze posiedzenie Sejmu w poniedziałek 13 listopada. Sawicki już zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z przedstawicielami klubów w nowym Sejmie.

Równolegle z przygotowaniami do pierwszego posiedzenia opozycja finalizuje porozumienie koalicyjne. Umowa – z częścią programową i polityczną – ma czekać na akceptację liderów nowej koalicji. Muszą ją też zatwierdzić ciała statutowe partii tworzących koalicję, np. Rada Krajowa PO. Jak wynika z naszych informacji, nie ma jeszcze terminu jej posiedzenia. Natomiast w niedzielę o udziale w nowej koalicji ma zdecydować Rada Krajowa Nowej Lewicy.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Andrzej Duda buduje kapitał polityczny dla PiS

Rozmowy aktualnej opozycji o przejmowaniu władzy trwają od kilku tygodni. W poniedziałek lider PO Donald Tusk powiedział, że „koalicja jest już dopięta w każdym drobnym fragmencie”. Mimo to rozmowy będą się jeszcze toczyć w najbliższych dniach. Dla opozycji kluczowe jest, by zdążyć z wypracowaniem porozumienia – w tym ustaleniem nazwiska marszałka Sejmu – przed poniedziałkowym posiedzeniem.

O ocenę rozmów przyszłych koalicjantów IBRiS zapytał na zlecenie „Rzeczpospolitej” dużą grupę Polaków. Jak wynika z badania, niemal 47 proc. respondentów dobrze ocenia dialog opozycji. Przeciwnego zdania jest ponad 32 proc. badanych.

Nowogrodzka szykuje plan działania na najbliższe kilka tygodni. PiS złapało wiatr w żagle po tym, jak prezydent Andrzej Duda ogłosił, że misję tworzenia nowego rządu dostanie Mateusz Morawiecki.

Powstanie gabinet cieni Mateusza Morawieckiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Komisja ds. rosyjskich wpływów powstanie na nowo
Polityka
Kosztowny prezent dla Szymona Hołowni. Kto dał mu obraz za kilkadziesiąt tysięcy?
Polityka
Rekonstrukcja będzie rozłożona na raty? Rząd czekają zmiany
Polityka
Dorota Łoboda o szpiegach i wyborach do europarlamentu. "Stan gotowości w służbach"
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Donald Tusk: Przerwano dochodzenia w sprawach dotyczących wpływów rosyjskiego wywiadu