VAT: premia za niską szkodowość nie podlega opodatkowaniu - wyrok NSA

Jeśli strony umowy wspólnie zgodzą się rozwiązać ją przed terminem, wówczas wypłaconą na tej podstawie kwotę rekompensaty należy traktować jak wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług podlegające opodatkowaniu VAT. Rekompensatą taką nie jest premia z tytułu niskiej szkodowości. Nie można jej uznać za świadczenie z tytułu usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

Publikacja: 05.04.2019 06:00

VAT: premia za niską szkodowość nie podlega opodatkowaniu - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 499/16 z 25 stycznia 2018 r.

Przed zwróceniem się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej bank zawarł umowę ubezpieczenia kredytów hipotecznych. Po pewnym czasie ubezpieczyciel wypowiedział umowę. Strony nie były zgodne co do skutków rozwiązania umowy i celem wypracowania wspólnego stanowiska postanowiły zawrzeć ugodę. Ubezpieczyciel zobowiązał się odwołać wypowiedzenie za zgodą banku. Ponadto postanowiono, że umowa ulegnie rozwiązaniu w terminie późniejszym niż data złożenia wypowiedzenia, a strony wzajemnie zrzekną się roszczeń za wyjątkiem składki przypadającej do zapłaty przez bank za okres poprzedzający rozwiązanie umowy. Jednocześnie biorąc pod uwagę przebieg współpracy, ubezpieczyciel miał przyznać bankowi premię z tytułu niskiej szkodowości, której rozliczenie miało nastąpić w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań stron, tj. kwoty składki należnej ubezpieczycielowi oraz kwoty premii przyznanej bankowi.

Pozostało 84% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt