Dodatkowe świadczenia dla pracowników oddelegowanych są przychodem

Wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie zakwaterowania, transportu pracowników oddelegowanych i kształcenie ich dzieci w miejscu wykonywania przez nich pracy na jej rzecz, z wyłączeniem podróży służbowej, stanowią dla nich konkretną i wymierną korzyść w postaci uniknięcia opłat, które musieliby ponieść.

Aktualizacja: 20.06.2021 09:03 Publikacja: 20.06.2021 06:00

Dodatkowe świadczenia dla pracowników oddelegowanych są przychodem

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 marca 2021r. (II FSK 3221/18).

Spółka deleguje pracowników w ramach grupy. Celem oddelegowań jest transfer wiedzy, który ma się przyczynić do zwiększenia efektywności zespołów oraz wykorzystania potencjału talentów, a w konsekwencji doprowadzić do osiągnięcia korzyści biznesowych oraz zwiększenia przychodów operacyjnych spółki. W związku z transferami spółka finansuje pozapłacowe wydatki związane z zatrudnieniem osób oddelegowanych, np. doradztwem podatkowym i imigracyjnym, podróżami do nowego miejsca oddelegowania oraz w trakcie jego trwania dla osoby mobilnej i członków najbliższej rodziny, a także koszty związane z transportem, wynajmem, urządzeniem i utrzymaniem mieszkania, szkoleniami lub edukacją, m.in. nauką języka przez osoby mobilne i ich współmałżonków, treningami integracyjnymi pozwalającymi poznać osobom mobilnym kulturę kraju oddelegowania oraz z uczęszczaniem do szkoły przez dzieci osób mobilnych, prywatną opieką zdrowotną podczas oddelegowania, opłacaniem składek na zagraniczne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (w części pracownika). W ocenie spółki wydatki te nie stanowią przychodu po stronie osoby mobilnej, gdyż są one ściśle związane z wykonywaniem obowiązków służbowych i nie służą realizacji celów osobistych, a więc w konsekwencji na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?