Jak opodatkować szkolenia z pierwszej pomocy, szkolenie i doradztwo BHP

Warto wiedzieć jakimi stawkami jest objęta sprzedaż usług z zakresu szkoleń i doradztwa BHP oraz czy podlegają one zwolnieniu, gdyż pomimo tego, że świadczenie doradztwa czy szkolenia mogą wydawać się czynnościami bardzo podobnymi, to ustawa o VAT przewiduje dla ich sprzedaży zupełnie inne konsekwencji.

Publikacja: 05.02.2024 02:00

Jak opodatkować szkolenia z pierwszej pomocy, szkolenie i doradztwo BHP

Foto: Adobe Stock

Każdy przedsiębiorca musi zapewnić, bezpieczne środowisko pracy swoim pracownikom. W związku z tym, aby zminimalizować ryzyko wypadków, a także ograniczyć negatywny wpływ pracy na zdrowie – na firmy nakładane są obowiązki związane z kompleksowym przeszkoleniem zatrudnionych. Tworzy to niemały rynek, dla podmiotów specjalizujących się w szkoleniach czy doradztwie z zakresu BHP.

Na wstępie należy przywołać art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, w myśl którego zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach – oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP