Prawo do zastosowania 0 proc. stawki VAT przy korekcie faktury eksportowej

Nasz spółka dokonuje eksportu towarów. Ostatnio zauważyliśmy, że przez omyłkę wystawiono fakturę z zaniżoną ceną eksportowanego towaru. Mamy dokumenty potwierdzające eksport, ale opiewające na zaniżoną wartość. Zaraz po spostrzeżeniu błędu wystawiliśmy fakturę korygującą in plus. Złożyliśmy także wniosek o sprostowanie dokumentów celnych. Decyzji organu celnego niestety jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy możemy fakturę korygującą zwiększającą cenę wykazać obecnie z zastosowaniem preferencyjnej 0 proc. stawki VAT (przed otrzymaniem korekty dokumentów celnych)? – pyta czytelnik.

Publikacja: 22.01.2024 02:00

Prawo do zastosowania 0 proc. stawki VAT przy korekcie faktury eksportowej

Foto: Adobe Stock

Aby udzielić poprawnej odpowiedzi na opisaną wątpliwość, należy przyjrzeć się przepisom, które pozwalają zastosować 0 proc. stawkę VAT przy eksporcie towarów.

Pierwszym warunkiem, który należy spełnić jest faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Unii Europejskiej. Następnie, zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, stawkę O proc. można zastosować w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej dokument potwierdzając wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Jednym z takich dokumentów wydawany przez organy celne w formie elektronicznej jest komunikat IR-599.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt