Nie każdy informatyk rozliczy się według niższego 8,5 proc. ryczałtu

Wykorzystanie usług do finalnego efektu jaki tworzy programista, czyli do stworzenia funkcjonującej strony internetowej, pozostaje w „związku z oprogramowaniem”. Tym samym usługi te podlegają 12 proc. stawce ryczałtu.

Publikacja: 04.10.2023 06:30

Nie każdy informatyk rozliczy się według niższego 8,5 proc. ryczałtu

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2022 r. podatnik wystąpił o interpretację w zakresie zryczałtowanego PIT. Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi związane z branżą IT. Przeważający rodzaj działalności to PKD 62.01.Z. tj. „działalność związana z oprogramowaniem”. I od 2022 r. korzysta z opodatkowania przychodów z działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne czyli tzw. ryczałtem. Informatyk chciał potwierdzenia, że jego usługi związane z projektowaniem struktury czy zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia, wdrożenia aplikacji programowej, które wykonuje w ramach działalności gospodarczej, korzystają z 8,5 proc. stawki ryczałtu.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą