Dobrowolne e-fakturowanie nie takie proste

Po pierwszych miesiącach stosowania Krajowego Systemu eFaktur widać już, że system ten nie jest jeszcze w pełni dopracowany. Stąd, warto dobrze się zastanowić nad przystąpieniem do niego już w tym roku.

Publikacja: 13.03.2022 05:56

Dobrowolne e-fakturowanie nie takie proste

Foto: Adobe Stock

Nie oznacza to jednak, że wskazane jest odkładanie w czasie wdrażania e-faktur w przedsiębiorstwie. Tutaj trzeba mieć na uwadze, że Ministerstwo Finansów zapowiada obligatoryjne stosowania e-faktur w II kwartale 2023 r. Praktyka pokazuje natomiast, że wdrożenie systemu e-fakturowania może być dużo cięższe dla przedsiębiorców niż niedawne przejście na składanie deklaracji VAT w formie JPK_VAT.

KSeF stanowi platformę teleinformatyczną służącą do wystawiania, otrzymywania oraz przechowywania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych (tzw. e-faktur). Od początku stycznia 2022 r. podatnicy mogą korzystać z Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) dobrowolnie. Natomiast, zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego stosowania e-faktur w II kwartale 2023 r.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Prawo dla Ciebie
Prezydent zawetował ustawę o języku śląskim
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Prawo dla Ciebie
Koniec sporu Brukseli z Polską o praworządność. KE zamyka procedurę z artykułu 7
Praca, Emerytury i renty
Nowa, lepsza umowa w pracy: przepisy są od roku, ale czy się przyjęły