Termin do ustalenia opłaty adiacenckiej - wyrok WSA

Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Wydanie wadliwej decyzji ustalającej wysokość tej opłaty i następnie jej wyeliminowanie w całości z obrotu prawnego nie przerywa biegu tego terminu, co oznacza, że ponowna decyzja w sprawie opłaty może być wydana tylko, jeśli nie upłynął jeszcze ww. 3-letni termin.

Publikacja: 31.03.2017 02:00

Termin do ustalenia opłaty adiacenckiej - wyrok WSA

Foto: 123rf

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 17 stycznia 2017 r., II SA/Bk 779/16.

Decyzją burmistrza miasta z sierpnia 2013 r. zatwierdzono podział nieruchomości stanowiącej własność J.J., która to decyzja stała się ostateczna we wrześniu 2013 r. W tym czasie obowiązywała uchwała rady miasta w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału, określająca wysokość stawki na poziomie 20 proc. różnicy miedzy wartością nieruchomości przed i po podziale. Decyzją wydaną w grudniu 2015 r. burmistrz miasta ustalił opłatę adiacencką z tytułu podziału nieruchomości. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję w styczniu 2016 r i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania. Ponowna decyzja burmistrza miasta w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej wydana została w sierpniu 2016 r. Również i ta decyzja została zaskarżona. J.J. kwestionował m.in. sposób ustalenia kwoty o jaką wzrosła wartość nieruchomości po podziale. SKO wydało w październiku 2016 r. decyzję, którą utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. J.J. wniósł skargę do sądu. Zarzucił m.in. naruszenie art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) poprzez wydanie decyzji z przekroczeniem 3-letniego terminu przedawnienia (decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna w sierpniu 2013 r., a SKO wydało zaskarżoną decyzję w październiku 2016 r.). Zdaniem SKO natomiast zaskarżona decyzja wydana została w terminie, albowiem uprawomocnienie się pierwszej decyzji SKO ze stycznia 2016 r. przerwało bieg 3-letniego terminu na podstawie odpowiednio stosowanych przepisów Kodeksu cywilnego (art. 148 ust. 2 u.g.n.).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać