Czy dywidenda otrzymana od spółki szwajcarskiej jest zwolniona z CIT

Ustawodawca w art. 20 ust. 16 ustawy o CIT, posługując się otwartą formułą „w jakiejkolwiek formie", rozumiał kwotę dywidendy, a nie podatku. Zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w świetle prawa szwajcarskiego podlega natomiast nie kwota wypłaconej dywidendy, lecz kwota podatku.

Publikacja: 10.07.2017 05:40

Czy dywidenda otrzymana od spółki szwajcarskiej jest zwolniona z CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 kwietnia 2017 r. (III SA/Wa 2052/16).

Spółka z o.o. zajmuje się zarządzaniem i ochroną znaków towarowych, w tym udzielaniem licencji. Posiada 51 proc. udziałów w kapitale spółki A. S.A (societe anonyme) z siedzibą w kantonie G. na terenie Konfederacji Szwajcarskiej. Spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy uzyskiwane przez nią dochody związane z wypłatami na jej rzecz z tytułu dywidendy oraz inne przychody z udziału w zyskach korzystają i będą korzystać ze zwolnienia z CIT, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o CIT w powiązaniu z treścią pozostałych ustępów tego artykułu. Zdaniem spółki to, że wypłaty z tytułu dywidendy powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem kapitałowym powinno pozostać bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia z CIT przewidzianego w art. 20 ust. 3 ww. ustawy. Wypłata dywidendy powoduje zmniejszenie wysokości należnego podatku kapitałowego, równocześnie zmniejszając kwotę możliwą do zaliczenia do kosztów podatkowych z tytułu płatności tego podatku. Prowadzi to do zwiększenia podstawy opodatkowania w szwajcarskim podatku dochodowym będącym odpowiednikiem CIT i tym samym zwiększenia obciążenia tą daniną.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać