Wydatki na imprezy firma może zaliczyć do kosztów

Jeśli ponoszone przez przedsiębiorcę opłaty na spotkania integracyjne mają na celu zwiększenie efektywności pracy, można będzie wrzucić je do kosztów podatkowych

Aktualizacja: 09.12.2009 06:30 Publikacja: 09.12.2009 05:00

Wydatki na imprezy firma może zaliczyć do kosztów

Foto: www.sxc.hu

Wiele firm organizuje wyjazdy szkoleniowe i integracyjne, w których uczestniczą zarówno pracownicy, jak i osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Najczęściej oprócz szkoleń, wyjazdy te mają również na celu integrację pracowników i współpracowników. W trakcie takich imprez dla uczestników organizowane są różne atrakcje, np. koncerty, ogniska itp. Wydatki na te cele finansowane są z firmowych pieniędzy.

Część przedsiębiorców nie ma jednak pewności, czy wszystkie wydatki związane z organizacją imprez mogą być dla ich firm kosztami podatkowymi.

[srodtytul]Konieczny związek z przychodem[/srodtytul]

Dla uznania określonych wydatków za koszty uzyskania przychodów istotne jest to, aby miały lub mogły mieć wpływ na osiągane przez firmę przychody. Nie można jedynie zaliczyć do kosztów tych wydatków, których jednoznacznie zabraniają regulacje podatkowe.

[b]Wydatki związane z organizacją imprezy okolicznościowej, której celem jest integracja pracowników i współpracowników zarówno ze sobą, jak i z firmą, ponoszone są właśnie w celu uzyskania przychodów, ewentualnie zachowania i zabezpieczenia ich źródła. Zespół, który jest zintegrowany, bez wątpienia pracuje efektywniej i sprawniej. Ma to pozytywny wpływ na wyniki osiągane przez firmę.

Koszty związane z organizacją firmowych imprez integracyjnych mają charakter wydatków pracowniczych, które co do zasady zawsze zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.[/b]

Wszelkie bowiem wydatki ponoszone na rzecz pracowników, czyli zarówno bezpośrednio wynikające z zatrudnienia (koszty wynagrodzeń itp.), jak i pośrednio, wiążą się z uzyskiwanymi przychodami. Dlatego też powinny być zaliczane do kosztów firm.

Pogląd ten uznają za prawidłowy organy podatkowe, m.in. [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 3 lipca 2009 r. (IPPB5/423-187/09-2/DG).[/b]

[srodtytul]Urzędnicy też się zgadzają[/srodtytul]

Potwierdzają to stanowisko także inne urzędowe interpretacje oraz orzecznictwo sądów administracyjnych. Np. [b]dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 4 lutego 2009 r. (IBPBI/2/4240-2/09) [/b]zgodził się z poglądem, że wydatki poniesione przez spółkę na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 2008 r. (I SA/Wr 1712/07)[/b] stwierdził m.in., że imprezy integracyjne mają na celu integrowanie załogi także poprzez kształtowanie wśród jej członków zasad funkcjonowania w określonej grupie, promowanie zachowań spełniających oczekiwania pracodawcy, np. poprzez informowanie wszystkich pracowników o sukcesach poszczególnych osób, przyznawanie nagród za określone zachowania itp.

Zdaniem sądu, istnieje zatem związek przyczynowy między prowadzoną przez pracodawcę działalnością gospodarczą skierowaną na osiągnięcie przychodu i wydatkami poniesionymi przez niego na zorganizowanie imprez integracyjnych dla swoich pracowników. W konsekwencji przedsiębiorca może uznać poniesione na te cele wydatki za koszty podatkowe.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Maciej jest właścicielem dużej firmy produkcyjno-handlowej. Regularnie organizuje dla osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, a także na podstawie umów-zleceń i umów o dzieło wyjazdy szkoleniowe i integracyjne. Odbywają się one w wynajętych pomieszczeniach hotelowych.

W czasie tych imprez dla ich uczestników organizowane są występy muzyczne. Mogą oni również korzystać m.in. z basenu i sauny. Wstęp na te obiekty jest opłacany przez firmę pana Macieja. Wydatki poniesione na organizację tego rodzaju imprez należy uznać za działanie racjonalne i związane z prowadzoną działalnością firmy.

Wydatki poniesione na ten cel firma pana Macieja może uznać zatem za koszty uzyskania przychodów.[/ramka]

Wiele firm organizuje wyjazdy szkoleniowe i integracyjne, w których uczestniczą zarówno pracownicy, jak i osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Najczęściej oprócz szkoleń, wyjazdy te mają również na celu integrację pracowników i współpracowników. W trakcie takich imprez dla uczestników organizowane są różne atrakcje, np. koncerty, ogniska itp. Wydatki na te cele finansowane są z firmowych pieniędzy.

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił