Jak amortyzować wspólny budynek kilku przedsiębiorców

Jeżeli składnik majątku jest własnością kilku osób, to jego wartość początkową ustala się proporcjonalnie do ich udziałów we współwłasności. Zasada ta ma zastosowanie także gdy małżonkowie wykorzystują wspólną rzecz w prowadzonych odrębnie firmach. W takim przypadku zarówno wartość początkowa, jak i odpisy powinny zostać określone po połowie przez każdego z nich.

Publikacja: 13.10.2016 05:30

Gdy kilku przedsiębiorców wykorzystuje budynek na potrzeby swoich firm, nie ma możliwości rozliczani

Gdy kilku przedsiębiorców wykorzystuje budynek na potrzeby swoich firm, nie ma możliwości rozliczania odpisów wyłącznie przez jednego z nich.

Foto: 123RF

Dla potrzeb działalności gospodarczej małżonkowie prowadzący odrębne firmy często wykorzystują lokal lub budynek, do którego prawo własności przysługuje im obojgu na warunkach ustawowej współwłasności małżeńskiej. W takim przypadku powstaje pytanie o dopuszczalność i zasady rozliczania odpisów amortyzacyjnych od takiego środka trwałego, które mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów ich firm.

Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki, oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu (art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). W takim przypadku kluczowym zagadnieniem dla małżonków – właścicieli firm jest zatem kwestia ustalania wartości początkowej środka trwałego, a w konsekwencji także odpisów amortyzacyjnych możliwych do rozliczenia w kosztach podatkowych.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać