Prof. Kazimierz Kik: Partie postkomunistyczne zastąpiły w Polsce partie wodzowskie, przez co gra demokratyczna jest niemożliwa

Miejsce partii postkomunistycznych zajęły partie wodzowskie, które nie dopuszczają do gry demokratycznej w Polsce – albo jesteś z tym, albo z tym drugim. Wódz może delegować kogokolwiek, na każde stanowisko. A ponieważ jego kierowanie partią polega na eliminowaniu konkurentów politycznych, to zostali mu sami wykonawcy - mówi prof. Kazimierz Kik, politolog.

Publikacja: 22.09.2023 10:00

W rozwoju naszej sceny politycznej przeskoczyliśmy całą epokę demokracji liberalnej i weszliśmy w cz

W rozwoju naszej sceny politycznej przeskoczyliśmy całą epokę demokracji liberalnej i weszliśmy w czasy postdemokracji. Ma to związek z rozwojem internetu, technik badawczych opinii publicznej, ale i z globalizacją – uważa prof. Kazimierz Kik

Foto: PAP

Plus Minus: Kandydat na prezydenta z 1990 roku Stan Tymiński ogłosił, że będzie kandydował na senatora. Czego szuka w dzisiejszej polityce dawno przebrzmiała gwiazda polityczna?

Tymiński jest człowiekiem dnia wczorajszego. Ten „wczorajszy” dzień, czyli wybory prezydenckie z 1990 roku, był jego ogromnym sukcesem i on najwyraźniej ciągle tym żyje. Osiągnął coś, co nikomu w wolnej Polsce się nie udało – człowiek zupełnie znikąd, nieznany, wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich, pokonując urzędującego premiera Tadeusza Mazowieckiego. W czasie jednej kampanii dotarł na szczyt. Nie każdy potrafi się pogodzić z tym, że po takim chwilowym rozbłysku nie ma już żadnej roli do odegrania. Podejrzewam, że Tymiński chce o sobie przypomnieć. Dać znać, że jest do dyspozycji, może ktoś się o niego upomni. Nie sądzę, by został senatorem, bo świat polskiej polityki wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż przed 33 laty. Podejrzewam, że on zdaje sobie z tego sprawę. Natomiast chciał pokazać: jestem do wzięcia dla każdego, bo nie trzymam z żadną partią.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
„Dziennik wyjścia”: Rzeczywistość i nierzeczywistość
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?