ChatGPT. Czy prawda przestanie istnieć?

Świat modeli generatywnych dostępnych dla każdego może stać się światem całkowicie pozbawionym prawdy, przykrytej przez halucynacje i fałszywki tworzone przez sztuczną inteligencję. A życie społeczne w świecie, w którym nie ma prawdy, staje się niedorzeczne.

Publikacja: 14.04.2023 10:00

ChatGPT. Czy prawda przestanie istnieć?

Foto: mat.pras.

Wpierwszej księdze „Polityki” Arystoteles dowodzi, że człowiek ze swojej natury stworzony jest do życia w państwie. Człowiek jest zwierzęciem politycznym, ponieważ potrzebuje żyć w zorganizowanej grupie społecznej – ale tym, co go odróżnia od innych gatunków społecznych, jak pszczoły czy mrówki, jest fakt, że posiada mowę. Posługiwanie się językiem, który nie tylko służy do komunikowania innym swojej radości, bólu, głodu czy nadchodzącego niebezpieczeństwa, ale również do wartościowania rzeczy i dyskutowania o abstrakcyjnych bytach, stanowi według Arystotelesa najbardziej istotny dowód na to, że nie możemy żyć poza państwem.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady